Ceza muhakemesi hukukunda dijital delillerin kullanılması ve ortaya çıkan sorunlar
Classification of digital evidence in criminal procedure law and emerging problems
  1. Tez No: 902691
  2. Yazar: DİLEK SAVRUNLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dijital dünyada yaşanan gelişmeler modern insanın hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Günümüzde gelinen noktada, bankacılık işlemlerinden alışverişe, iletişimden eğitime kadar birçok alanda dijitalleşmenin giderek artan bir ivme ile hayata entegre olduğunu görmekteyiz. Özellikle dijital dönüşümün hızı düşünüldüğünde bu konuda etik ve hukuki çalışmaların ve düzenlemelerin de bu gelişmelere paralel hızda revize edilmesi ihtiyacı doğmaktadır. Dijitalleşmenin günlük hayat akışı içerisine bu derece dahil olması sebebiyle, modern insanın her gün defalarca kez farklı alanlarda bıraktığı“dijital iz”söz konusudur. Bu dijital dönüşümü hukuken göz ardı etmek mümkün olmamakla birlikte, ceza yargılamalarında temel arayışın maddi gerçeğe ulaşmak olduğu açıktır. Ceza muhakemesi hukuku açısından hukuka aykırılık teşkil etmeyen ve hukuka uygun yollarla elde edilmiş her verinin delil olma niteliği mevcuttur. Dolayısıyla hayatın her alanının giderek dijitale evrilmesi ve insanın bıraktığı dijital izler göz önüne alındığı takdirde, dijital verilerin delil olarak kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Türk hukukunda dijital delillerin kullanımıyla ilgili açık bir yasal düzenleme olmaması ve dijital verilerin yapıları gereği manipülasyona açık olmaları da ispat konusunda şüpheye sebep olabilecek durumlar doğurmaktadır. Çalışmamızda öncelikle ceza muhakemesi hukukunda ispat ve delillerin özellikleri incelenecek, ardından delil türlerinin neler olduğu ve dijital delillere ilişkin bilgiler ele alınacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türk Ceza Yargılaması Hukuku'nda delillerin değerlendirilmesi ve son bölümünde ise, Türk Ceza Yargılamasında dijital delillerin değerlendirilmesi hususu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Developments in the digital world greatly facilitate the lives of modern people. Today, we see that digitalization is being integrated into life with increasing momentum in many areas, from banking transactions to shopping, from communication to education. Especially considering the speed of digital transformation, there is a need to revise ethical and legal studies and regulations in parallel with these developments. Since digitalization is so integrated into the flow of daily life, there is a“digital trace”left by modern people in different areas many times every day. Although it is not possible to ignore this digital transformation legally, it is clear that the main quest in criminal trials is to reach the material truth. In terms of criminal procedure law, any data that does not constitute a violation of the law and is obtained by lawful means has the quality of being evidence. Therefore, considering that every aspect of life is gradually evolving into digital and the digital traces left by humans, it has become inevitable to use digital data as evidence. The lack of a clear legal regulation regarding the use of digital evidence in Turkish law and the fact that digital data are open to manipulation due to their nature also create situations that may cause doubts about proof. In our study, firstly, the characteristics of proof and evidence in criminal procedure law will be examined, then the types of evidence and information on digital evidence will be discussed. In the third part of the study, the evaluation of evidence in Turkish Criminal Procedure Law and in the last part, the evaluation of digital evidence in Turkish Criminal Procedure will be discussed.