Binicilik ile ilgilenen bireylerin sosyal medya ilgilenimi düzeylerinin fomo, kıskançlık ve davranışsal niyet ile ilişkisinin incelenmesi
Research of the relationship between riders' social media engagement levels, fomo, envy and behavioral intention
- Tez No: 902751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, binicilik sporu ile ilgilenen bireylerin sosyal medya katılımlarını ilgilenim düzeyleri ile bağdaştırarak, FoMO, kıskançlık ve davranışsal niyet fenomenleriyle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ek olarak araştırma, bu terimlerin birbirleri ile ilişkisini analiz etmenin yanında, yine bu terimlerin binicilikle ilgilenen bireylerin demografik özellikleri ile ilişkisini de açıklamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye Binicilik Federasyonu'nun Insatgram sayfasını takip eden 295 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına yönelik olarak, Sosyal Medya İlgilenimi Ölçeği, FoMO Ölçeği, Haset Ölçeği ve Davranışsal Niyet Ölçeği'nin belli alt boyutları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak, binicilikle ilgilenen bireylerin FoMO'ları ve davranışsal niyetleri üzerinde anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca, bu bireylerin sahip oldukları FoMO düzeylerinin ve haset duygusunun davranışsal niyetleri üzerinde bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the relationship between the social media participation of individuals interested in equestrian sports and their involvement levels and the phenomena of FoMO, jealousy and behavioral intention. In addition, the research analyzes the relationship between these terms and each other, and also explains the relationship between these terms and the demographic characteristics of individuals interested in equestrian sports. The study group consists of 295 people who follow the Instagram page of the Turkish Equestrian Federation. For the purpose of the study, certain sub-dimensions of the Social Media Engagement Scale, FoMO Scale, Envy Scale and Behavioral Intention Scale were used. As a result of the research, it was found that there was a significant difference in the FoMO and behavioral intentions of individuals interested in horse riding. It was also concluded that the FoMO levels and envy of these individuals had an effect on their behavioral intentions.