الفتنة في ضوء آيات القران الكريم أنواعها وأسبابها وآثارها وطرق وقايتها عند المفسرين القدامى والمحدثين دراسة موضوعية مقارنة
Kur'an âyetleri ışığında fitne, çağdaş ve klasik müfessirler açısından fitnein çeşitleri, sebepleri, tesirleri ve ondan korunma yolları
  1. Tez No: 902752
  2. Yazar: FIRAS YASEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu araştırmada Kur'an-ı Kerim ışığında fitne ayetleri konusunun, türlerinin ve oluşum sebeplerinin ortaya konulması, daha sonra da fitne ayetlerinin birey ve toplum üzerindeki etkilerinin açıklanması amaçlanmakta ve aynı zamanda bu fitneleri önlemenin ve tedavi etmenin yollarını da aramaktadır. Bu, klasik dönemden iki müfessirin görüşleri ile modern müfessirlerin görüşlerinin karşılaştırılması, aralarında tercih yapılması ve Müslümanın dinini anlamasını sağlayacak isabetli görüşün bulunmaya çalışılması şeklinde ele alınacaktır. Bu, değerler ve inançlar için bir tehdit haline gelen fitne ve şüphelerin toplumda yayılmasına ilişkin klasik ve modern müfessirlerin görüşlerini bir arada ele alan çalışmaların eksikliği olarak ifade edilen bu çalışmanın problematiğine dair bir çözüm olarak görülmektedir ki bu da fitne konusunun tüm yönleriyle ele alınıp aydınlatılmasını gerektirmektedir. Araştırmacı, çalışmasında Kur'an-ı Kerim'deki fitne ayetlerini tespit etmek için betimleyici ve tümevarımsal yaklaşımı ve ayetlerden toplananları analiz etmek ve fitne konusunun çözümü noktasında doğru yaklaşımı çıkarmak için analitik yaklaşımı kullanmış ve klasik ve çağdaş müfessirlerin fitne konusundaki görüşlerini ortaya çıkarıp, belirsizlikleri ortadan kaldırmak adına karşılaştırmalı yaklaşımdan istifade etmiştir. Bu da önceki çalışmalarda yer almayan ve Müslümanların fikrî ve inanç yönünden dağılmasına sebep olan boşluğun ortadan kaldırılmasına bir katkı anlamına gelmektedir. Araştırma bazı önemli sonuçlar elde etmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: Her fitnenin nedenleri ve sonuçları olup yine kendine özgü yöntemleri, tedavisi vardır. Bunların bütün fitnelere teşmil edilmesi mümkün değildir. Bu da Müslümanın fitnelerden kaçınmasını ve kendisini ve toplumunu bunlardan nasıl kurtaracağını bilmesini sağlamaktadır. Klasik ve çağdaş müfessirlerin fitne görüşlerini karşılaştırmanın önemi, fitne meselesinin daha derin anlaşılmasında, klasik ve çağdaş bakış açılarını birleştiren ve bilimsel bilginin zenginleşmesine katkıda bulunan açık ve kapsamlı bir vizyona varılmasında da yatmaktadır
Özet (Çeviri)
This research aims to present a comprehensive study of the concept of 'fitnah' (trials, tribulations, or temptations) as depicted in the Quran. It delves into the various types of fitnah, the underlying causes that precipitate them, and their subsequent ramifications on both individuals and society. Furthermore, the study explores preventive measures and remedies for these trials, drawing comparative analyses between the perspectives of classical and contemporary Quranic exegetes. By critically evaluating these perspectives, the research seeks to identify the soundest interpretations that can equip Muslims with a profound understanding of their religion. This endeavor addresses a significant research gap, namely the dearth of studies that juxtapose the views of classical and contemporary scholars on the prevalence of fitnah and doubt in contemporary society. These issues pose a serious threat to Islamic values and beliefs, necessitating a comprehensive solution that illuminates the entry points and exits of fitnah. Employing a descriptive-inductive approach, the researcher has meticulously analyzed Quranic verses about fitnah. Additionally, a comparative methodology has been adopted to uncover the intricacies of fitnah and dispel any ambiguities by contrasting the perspectives of classical and contemporary exegetes. This research effectively bridges a gap in existing scholarship, which has hitherto lacked a holistic view that integrates the insights of both classical and contemporary scholars. Such a fragmented understanding has often led to intellectual and doctrinal confusion among Muslims. The findings of this study reveal that each type of fitnah has its unique causes, consequences, preventive measures, and remedies. This underscores the importance of a nuanced approach, enabling Muslims to avoid falling prey to fitnah and to devise effective strategies for their personal and communal liberation. Moreover, the comparative analysis of fitnah through the lens of classical and contemporary exegesis offers a deeper understanding of this complex concept, fostering a comprehensive perspective that integrates both historical and contemporary insights. This research significantly contributes to the scholarly discourse on Islam.