İlkokul sosyal bilgiler dersinde kodlama ile tasarlanan etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarına, ders tutumlarına ve mekânsal düşünme becerilerine etkisi
The effect of activities designed with coding on students' academic achievement, course attitudes and spatial thinking skills in primary school social sciences course
- Tez No: 902767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU UZUNKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde kodlama eğitiminin öğrencilere küçük yaşlardan itibaren verilmesinin öğrencilerin yaşama hazırlanmaları, tüketen bireyler olmaktan çıkıp üreten bireyler olmaları ve birçok beceri gelişimini sağladığı için önemli görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, ilkokul sosyal bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanında Scratch programı ile tasarlanan etkinliklerin öğrencilerin akademik başarısına, derse karşı olan tutumuna ve mekânsal düşünme becerilerine etkisini incelemektir. Bu araştırmada, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde bulunan bir ilkokulda üç şubede eğitim gören toplam 82 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunda bulunan öğrencilerin sosyal bilgiler dersi, Scratch destekli etkinliklerle yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında sosyal bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanına ait Başarı testi, Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ve Mekânsal Düşünme Beceri Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler IBM SPSS Statistics 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular, Scratch destekli etkinliklerle sosyal bilgiler dersinin yürütüldüğü deney grubu ile kontrol grubu arasında akademik başarı, derse karşı tutum ve mekânsal düşünme becerilerine etkisi açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Scratch programı destekli sosyal bilgiler dersi yürütülen deney grubu öğrencilerinin akademik başarı, derse karşı tutum ve mekânsal düşünme becerilerinin olumlu yönde geliştiği tespit edilmiştir. Scratch kodlama programının sosyal bilgiler dersinde kullanımının öğrencilerin akademik başarı, derse karşı tutum ve mekânsal düşünme becerilerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is considered important to provide coding education to students from an early age as it prepares students for life, helps them to become productive individuals rather than consuming individuals, and provides the development of many skills. The aim of this study is to examine the effect of activities designed with Scratch program on students' academic achievement, attitudes towards the course and spatial thinking skills in the learning area of“People, Places and Environments”in primary school social studies course. In this study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group of the research consists of a total of 82 4th grade students studying in three branches in a primary school in Sultanbeyli district of Istanbul in the 2023-2024 academic year. The social studies course of the students in the experimental group was conducted with Scratch-supported activities. Achievement test, Social Studies Course Attitude Scale and Spatial Thinking Skill Test were used to collect the data. The information obtained as a result of the research was analyzed with IBM SPSS Statistics 25.0 program. The findings obtained at the end of the research showed that there was a significant difference between the experimental group and the control group in terms of the effect of Scratch-supported activities on academic achievement, attitude towards the course and spatial thinking skills in favor of the experimental group. It was determined that the academic achievement, attitude towards the course and spatial thinking skills of the experimental group students whose social studies course was carried out with the support of the Scratch program developed positively. It is thought that the use of Scratch coding program in social studies course will contribute to students' academic achievement, attitude towards the course and spatial thinking skills.