Sialik asid: Hipoksik iskemik ensefalopati ve yenidoğan matüritesinde tanısal değeri
Diagnostic importance of sialic acid in hypoxic-ischemic encephalopathy and prematurity
  1. Tez No: 90278
  2. Yazar: BÜLENT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurosurgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
42 ÖZET Biz yenidoğan döneminde asfiksili ve preterm yeni doğanlarda serum total sialik asid ( TSA ) konsantrasyonlarını araştırdık. Sağlıklı ve fulterm yenidoğanlarda ( n = 31 ) doğumda TSA düzeyi ortalama 101.63 + 9.78 mg / di ( 57.87 - 1 15.71 ) olarak bulundu. Preterm yenidoğanlarda ise ( n = 38 ) - ki bu grubun ortalama gestasyonel yaşı 32.2 ± 2.8 hafta idi - ortalama TSA konsantrasyonu 89.65 ± 6.12 mg / di olarak bulundu. Bu değer kontrol grubundan anlamlı olarak düşüktü ( p < 0.01 ). Aynı zamanda gestasyonel yaşla serum TSA konsantrasyonu arasında pozitif bir korelasyon mevcuttu, serum TSA düzeyi gestasyonel yaşla birlikte artış gösteriyordu ve bu korelasyon istatistiksel açıdan anlamlı idi ( p < 0.05 ). Hipoksik - iskemik ensefalopatili yenidoğan grubunda ise ( n = 44 ) ortalama serum TSA düzeyi 105.16 ± 12.64 mg / di ( 90.42 - 169 44 ) bulundu, bu değerde hem preterm gruptan ( p < 0.01 ), hem de kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksekti. HİE grubu içinde orta [ ( n = 15 ), ortalama serum TSA düzeyi: 11 1.13 ± 17.92 mg / di ( 92.64 - 169.44 ) ] ve ağır [ ( n = 1 1 ), ortalama serum TSA düzeyi: 111.31 ± 9.90 mg / di ( 99.59 - 132.78 ) ] ensefalopatili grubun serum TSA düzeyi ortalaması kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekken ( her iki p < 0.05 ) hafif ensefalopatili grupta [ ( n = 18 ), ortalama serum TSA düzeyi: 103.75 ± 6.86 mg / di ( 90.42 - 1 15.39 ) ] kontrol grubundan istatistiki olarak farksızdı ( p > 0.05 ). Biz erken neonatal dönemde, serum TSA düzeylerinin gestasyonel yaşı, dolayısı ile santral sinir sistemi maturasyonunu ve perinatal asfıksiye maruz kalmış yenidoğanlarda bir dereceye kadar ensefalopatinin derecesini yansıtabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY We investigated the serum total sialic asid ( TSA ) concentration in asphyxiaed and preterm newborn. The mean serum TSA concentration at birth was (n = 31) 101.63 ± 9.78 ( 57.87 - 115.71 ) mg / dl of the healthy fullterm babies. The mean serum TSA concentration in preterm neonates [ n = 38, gestational age mean = 32.2 + 2.8 ( 23 - 36 ) week ] was 89.65 ± 6.12 ( 77.47 - 100.85 ) somewhat lower than of fullterm neonates. Also serum TSA concentration in preterm neonates was correlated and increased with gestational age. The mean serum TSA concentration in neonates with hypoxic-ischemic encephalopaty ( n = 44 ) was 108. 16 ± 12.64 ( 90.42 - 169.44 ) mg / dl, somewhat higher than that healthy fullterm neonates ( p < 0.05 ) and preterm neonates ( p < 0.01 ). Serum mean TSA concentration in moderate [ n = 15, mean= 111.13 ± 17.92(92.64- 169.44 )] and severe [ n = 11, mean = 111.31 ± 9.90 ( 99.59 - 132.78 ) ] neonates with hypoxic-ischemic encephalopaty was significantly higher than of fullterm healthy neonates ( both p < 0.05 ), however mean serum TSA concentration mild [ n = 18, mean = 103.75 ± 6.86 ( 90.42 - 115.39 ) ] neonates with hypoxic-ischemic encephalopaty was no significant difference between moderate and severe neonates with hypoxic-ischemic encephalopaty. We suggest that serum TSA concentration may reflect the development and maturation of the central nervous system and severity or moderate perinatal asphyxia to some degree, at least early in the neonatal period.