Turizmin gelişmesinde uluslararasi organizasyonlar ve yerel yönetimlerin etkisi 'Gaziantep örneği'
Impact of international organizations on local government on the development of tourism 'Gaziantep sample'
- Tez No: 902813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEILA AKBARISHAHABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turizm; üretim, hizmet, tüketim kavramlarının iç içe geçtiği şehir ve ülke ekonomilerinin pozitif ivme kazanmasına yardımcı,“bacasız sanayi”olarak da adlandırılan etki alanı geniş bir kavramdır. Özellikle COVID-19 sonrası turizm anlayışında yeni tesisleşme modelleri, bireysel hizmet politikaları, bireysel turizm alan yönetimleri gibi yenilikçi politikalara ihtiyaç duyulmuştur. Turizmde kamu sektörü, özel sektörü, sivil toplum kuruluşları ve yerel halk iş birliklerinin öneminin artmasına paralel olarak hem yerel halk hem de turistlerle kesintisiz iletişimde olan belediyelerin sorumluluk alanları genişlemiştir. Özellikle, uluslararası iş birliklerini aktif kullanan yerel yönetimler hem şehirlerinin bilinir ve tanınır olmasında hem de şehirlerinin turizm potansiyellerinin ve turist sayılarının artırılmasında önemli rol oynamaktadırlar. Bu tezin amacı turizm alanında Gaziantep özelinde yerel yönetimlerin sorumluluklarını anlamak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin üyesi olduğu uluslararası kuruluşların şehrin turizm potansiyelini artırmaktaki önemini göstermek ve kardeş şehirlerle olan iş birliklerinin turizme olan etkisini incelemektir. Bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin üyesi olduğu uluslararası kuruluşların yerel turizme olası katkıları değerlendirmiştir. Turizm politikaları yerelde tasarlanıp uygulanırken küresel bakış açısına ihtiyaç duyulduğu savunulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda yerel yönetimlerin turizm ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir ve uluslararası iş birliklerinin turizm alanında sağladığı pozitif ivme gerçekleştirilmiş toplantı, etkinlik, projelerden de destek alınarak ileri sürülen hipotez desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism; it is a concept with a wide impact area, also called“smokeless industry”, which helps city and country economies gain positive momentum, where the concepts of production, service and consumption are intertwined. Especially in the understanding of tourism after COVID-19, innovative policies such as new facility models, individual service policies, and individual tourism area managements have been needed. In parallel with the increasing importance of public sector, private sector, non-governmental organizations and local public collaborations in tourism, the areas of responsibility of municipalities, which are in uninterrupted communication with both local people and tourists, have expanded. In particular, local governments that actively use international cooperation play an important role in both making their cities known and recognized and increasing the tourism potential and number of tourists in their cities. The aim of this thesis is to understand the responsibilities of local governments in the field of tourism in Gaziantep, to show the importance of international organizations of which Gaziantep Metropolitan Municipality is a member in increasing the tourism potential of the city, and to examine the impact of collaborations with sister cities on tourism. In this context, the possible contributions of international organizations of which Gaziantep Metropolitan Municipality is a member to local tourism were evaluated. It has been argued that a global perspective is needed while tourism policies are designed and implemented locally. Qualitative research method was used in the study. In this context, the relations of local governments with tourism were evaluated and the positive momentum provided by international cooperation in the field of tourism was realized and the hypothesis put forward was supported by receiving support from meetings, events and projects.