Çocuk acil birimine solunum sıkıntısı ile başvuran çocuklarda pletismografik değişkenlik indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of the plethysmographic variability index in children admitted to the paediatric emergency department with respiratory distress
  1. Tez No: 902814
  2. Yazar: AYDAN SEYDALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYSALOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obstruktif solunum yolu hastalığında intratorasik basıncın artışına bağlı değişken derecelerde pulsus paradoksus (PP) fenomeni görülür ve pletismografi kullanılarak ölçülebilir. Pletismografik değişkenlik indeksi (Pleth Variability Index-PVI), bir tam solunum döngüsü boyunca perfüzyon indeksindeki (PI) dinamik farklılıkları göstermekte olup, hastalığın şiddeti ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Amaç: Bu tek merkezli prospektif çalışmada, çocuk acil birimine obstruktif hava yolu hastalığına bağlı olduğu düşünülen solunum sıkıntısı ile getirilen hastaların PVI değerleri analiz edilmiştir. Hastalığın ciddiyeti ve hastanın tedavi yanıtının tahminindeki kullanılabilirliği araştırılarak, klinikte kullanılmakta olan şiddet skorlamalarına ek, kolay uygulanabilen ve objektif bir prediktif değer elde etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çocuk acil birimine obstruktif solunum yolu hastalığı bulguları ile başvuran 1-18 yaş arası hastaların yaş, cinsiyet, bilinen hastalık öyküsü, hastalık kontrol düzeyleri, Pulmoner İndeks Skoru (Pulmonary Index Score -PIS) ve PVI verileri triyajda kaydedildi. Bu başlıklar altında gruplara ayrılan hastaların bronkodilatör tedavisi öncesi ve sonrası PIS ve PVI parametreleri alındı. Akut hastalığın şiddeti, hastanın tedaviye yanıtı ile PVI değerleri arasındaki ilişkiler araştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 123 hasta dahil edildi. Toplam 97 hasta (%78,9 ) acil biriminden taburcu edilirken, 26 hasta (%21,1) acil müşahede odasına yatırıldı. Taburcu olan ve hastane yatışı yapılan tüm hastaların tedavi sonrası PVI değeri öncesine kıyasla anlamlı derecede düşüktü (p0,05). Tedavi öncesi PVI değerleri hafif ve orta şiddetli atak grubunda tedavi sonrasına göre anlamlı derecede yüksekti (phafif 0,05). Sonuç: Pletismografik değişkenlik indeksi, şiddeti daha ağır olan astım atağı geçiren hastalarda klinik olarak daha anlamlı olabilir. Ayrıca, PVI'nın tekrarlı ölçümlerle izlenmesinin, tek ölçüme kıyasla astım şiddetiyle ilişkili olarak daha farklı özellikler göstermesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of pulsus paradoxus (PP) is observed in varying degrees due to the increase in intrathoracic pressure in obstructive respiratory tract disease and can be measured using plethysmography. The Pleth Variability Index (PVI) shows the dynamic differences in the perfusion index (PI) throughout a complete respiratory cycle and is thought to be related to the severity of the disease. Objective: This single-center prospective study analyzed the PVI values of patients brought to the pediatric emergency department (ED) with respiratory distress thought to be due to obstructive airway disease. The aim was to explore the usability of PVI in predicting disease severity and patient response to treatment, providing an additional, easily applicable, and objective predictive value to the severity scores currently used in clinical practice. Materials and Methods: The age, gender, disease history, severity of attack, Pulmonary Index Score (PIS), and PVI data of patients aged 1-18 years who presented to the pediatric ED with symptoms of obstructive airway disease were recorded during triage. The PIS and PVI parameters of patients, categorized under these headings, were taken before and after bronchodilator treatment. The relationships between acute disease severity, patient management based on treatment response, and PVI values were investigated. Results: A total of 123 patients were included in this study. A total of 97 patients (78.9%) were discharged from the ED, while 26 patients (21.1%) were admitted to the emergency observation unit. The post-treatment PVI value of all discharged and hospitalized patients was significantly lower than before treatment (p0.05). Pre-treatment PVI values in the mild and moderate attack groups were significantly higher compared to post-treatment values (pmild 0.05). Conclusion: The PVI may be clinically more significant in patients experiencing more severe asthma attacks. Additionally, continuous monitoring of PVI may show different characteristics related to asthma severity compared to a single measurement. Further studies and continuous measurement in patients presenting with acute attacks are needed to clarify the role of non-invasive PVI.