Active package to cell balancing battery management system with Isolated ĆUK converter and switch matrix
Anahtar matriks ve İzole ĆUK dönüştürücü ile aktif paketten hücreye dengeleyen batarya yönetim sistemi
  1. Tez No: 902838
  2. Yazar: ALPEREN UĞURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Batarya Yönetim Sistemi (BMS), her bir hücrenin voltaj, akım, sıcaklık ve Şarj Durumu (SoC) değerlerini izlemek ve batarya paketinin güvenli bölgede çalışmasını sağlamak için batarya gruplarına uygulanmaktadır. Pil problemlerinden biri, paketteki her bir pil hücresinin tüm pakete eşit olarak enerji vermemesidir. Bu makalede kullanılan Li-ion piller de diğer pillere göre daha yüksek enerji yoğunluğu nedeniyle bu sorundan mustariptir. Bu nedenle, her bir hücrenin voltajı ve SoC'si için bir dengeleme işlemine ihtiyaç vardır. Bu makalede, İzole ĆUK Dönüştürücü (IĆC) ve bir anahtar matrisi kullanarak batarya hücrelerini dengeleyen daha hızlı bir aktif paketten hücreye (P2C) BMS önerilmektedir. Önerilen BMS, tüm paketten enerji çeker ve enerjiyi IĆC aracılığıyla dönüştürerek ve anahtar matrisi ile ilgili hücreleri seçerek daha düşük enerjili hücreleri dengeler. İzolasyon sayesinde enerji paketten hücrelere aktarılabilir ve anahtar matrisi sayesinde her hücreye ayrı ayrı ulaşmak mümkündür. Ek olarak, BMS denetleyicisi, IĆC için PI denetleyicisine ve anahtar matrisi için bir anahtarlama algoritmasına sahiptir. Ayrıca önerilen çalışma, diğer P2C topolojileriyle karşılaştırıldığında uygun maliyetli ve kompakt bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Battery Management System (BMS) is applied to battery packs to monitor the voltage, current, temperature, and State of Charge (SoC) values of each cell and provide the battery pack to operate in a safe zone. One of the battery problems is that each battery cell in the pack does not contribute energy equally to the entire pack. Li-ion batteries that are used in this paper also suffer from this problem due to their higher energy density than other batteries. Therefore, a balancing operation is needed for the voltage and SoC of each cell. In this paper, a faster active package-to-cell (P2C) balancing by using a BMS that has an isolated ĆUK converter (IĆC) and a switch matrix is proposed. The proposed BMS draws energy from the entire pack and balances the lower energized cells by converting the energy through a high-power capable IĆC and a cell-selective switch matrix (SWM) that enables the selection of one cell or up to four cells in a row. Due to the isolation, the energy can be transferred from pack to cell, and thanks to the switch matrix, it is possible to reach each cell individually. In addition, the BMS controller has a PI controller for IĆC and a cell-selective algorithm (CSA) for the switch matrix. Also, the proposed study provides a cost-effective and compact solution as compared with other P2C topologies.