Hepatosellüler karsinom tedavisinde doksorubisin-melanin etkileşiminin incelenmesi
Investigation of doxorubicin-melanin interaction in hepatocellular carcinoma treatment
  1. Tez No: 902847
  2. Yazar: YAREN ARKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KALELİ CAN, DR. BUĞRA AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kanser, dünya genelinde ölüm nedenlerinin önde gelenlerinden biri olmakla beraber hepatosellüler karsinom (HCC) ise kanser türlerinden en yaygın olarak karşılaşılan karaciğer kanseri türlerinden birisidir. HCC prevalansı günümüzde gittikçe artmakta olduğu için, erken teşhis ve etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Doksorubisin, birçok kanser türünün tedavisinde yaygın olarak kullanılan çok güçlü bir kemoterapi ilacıdır. Deoksiribonükleik asitte (DNA) bağlanarak kanser hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini durdurması yönünden sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak kardiyo toksisite ve diğer ciddi yan etkileri, ilacın klinikteki kullanımını sınırlamaktadır. Melaninler, biyolojik sistemlerde radikal temizleme ve radyasyondan koruma gibi çeşitli ve kritik rollere sahiptir. Fakat aynı zamanda insan vücudunda bulunmakta olan bu melaninler doksorubisin ile etkileşim içerisine girerek ilacın salınımını ve etkinliğini etkilemektedir. Melaninlerin, doksorubisin bağlanmasını ve bu bağlanmanın ilacın biyoyararlanımını nasıl etkilediği konusundaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, doksorubisin ile melaninlerin arasındaki ilişkinin açıklanması ve ilacın etkinliği üzerindeki etkisinin gösterilmesidir. İlk olarak, melaninlerle doksorubisinler in vitro olarak etkileşime bırakılmış ve ardından bağlanma ve salım kinetikleri incelenmiştir. Bu deneylerde melaninlerin, doksorubisin moleküllerini nasıl bağladığı ve bu bağlanmanın kinetiği detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Daha sonra salım kinetikleri 5 gün boyunca incelenmiş ve doksorubisinlerin günlük salım ölçümleri alınmıştır. Ardından, hücre kültürü deneyleri için HepG2 hücre hatları kullanılarak melaninlerin, doksorubisinlerin ve melanin-doksorubisin komplekslerinin hücreler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu deneyler, melaninlerin doksorubisin etkinliğini nasıl modüle ettiğini ve kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Hücre proliferasyonu, apoptoz ve hücresel toksisite gibi parametreler detaylı olarak incelenmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, melanin-doksorubisin etkileşiminin anlaşılmasına ve kanser tedavisinde melaninlerin potansiyel etkilerinin çözülmesine dair perspektifler sunmaktadır. Bu çalışma, gelecekteki tedavi stratejilerinde melaninlerin rolünü anlamak ve yeni terapötik yaklaşımlar geliştirmek için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death worldwide, hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the most common types of liver cancer. Since the prevalence of HCC is increasing nowadays, early diagnosis and development of effective treatment methods are of great importance. Doxorubicin is a very powerful chemotherapy drug widely used to treat many types of cancer. It is frequently used to stop cancer cells from growing and dividing by binding to DNA. However, cardiotoxicity and other serious side effects limit the clinical use of the drug. Melanins have diverse and critical roles in biological systems, such as radical scavenging and radiation protection. However, at the same time, these melanins present in the human body interact with doxorubicin and affect the release and effectiveness of the drug. Information on melanin binding to doxorubicin and how this binding affects the bioavailability of the drug is limited. The aim of this study is to explain the relationship between doxorubicin and melanins and to show their effect on the effectiveness of the drug. First, doxorubicin were allowed to interact with melanins in vitro and then their binding and release kinetics were examined. In these experiments, how melanins bind doxorubicin molecules and the kinetics of this binding were analyzed in detail. Then, the release kinetics were examined for 5 days and daily release measurements of doxorubicin were taken. Then, the effects of melanins, doxorubicin and melanin-doxorubicin complexes on cells were investigated using HepG2 cell lines for cell culture experiments. These experiments were conducted to evaluate how melanins modulate doxorubicin activity and its cytotoxic effects on cancer cells. Parameters such as cell proliferation, apoptosis and cellular toxicity were examined in detail and the results were discussed. The findings provide perspectives on understanding the melanin- doxorubicin interaction and unraveling the potential effects of melanins in cancer treatment. This study provides an important basis for understanding the role of melanins in future treatment strategies and developing new therapeutic approaches.