Spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin toplumsal cinsiyet algılarının değerlendirilmesi (İstanbul, Arnavutluk, Kosova) örneği
Assessment of the gender perceptions of students studying in sports sciences faculties (Istanbul, Albania, Kosovo example)
- Tez No: 902854
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Toplumsal cinsiyet algısı, özellikle spor hususunda son dönemlerde karşımıza çıkan ve adından çokça bahsedilen en önemli unsurlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültelerinde Öğrenim Gören Öğrencilerin Toplumsal Cinsiyet Algılarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın ortaya çıkmasında destek olan kurumlar: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi, Arnavutluk Tiran Spor Üniversitesi Hareket Bilimleri Fakültesi ve Kosova Priştine Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Fakülteleridir. İstanbul, Arnavutluk ve Kosova'da uygulanan anket çalışmalarına her bir bölgeden toplamda 267 öğrenci gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Bu öğrencilerin 138'i erkek ve 129'u kadındır. Veri toplama aracı olarak“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verileri analiz etmede betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) yaş ve algı puanları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Spearman korelasyon katsayısı, demografik özelliklere göre farkı incelemek amacıyla cinsiyet değişkeni için ilişkisiz örneklemler t testi, ülke değişkeni için ise ilişkisiz ölçümlerde tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) yapılmıştır. Bulgulara göre öğrencilerin algı puan ortalamalarının cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir Kadın öğrencilerin puan ortalamaları, erkek öğrencilerin puan ortalamalarından daha yüksektir. Buna göre kadınların Toplumsal Cinsiyet Algıları erkeklerin algılarından daha olumludur.
Özet (Çeviri)
Gender perception is one of the most important elements that has become widely prevalent, especially in sports formations in recent times. The aim to be achieved in this study is; It is an evaluation of the gender perceptions of students studying at Sports Sciences Faculties. Institutions that supported the creation of the study: Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Sports Sciences, Albania Tirana Sports University Faculty of Movement Sciences and Kosovo Pristina University Physical Education and Sports Faculties. A total of 267 students from each region voluntarily participated in the survey studies conducted in Istanbul, Albania and Kosovo.“Gender Perception Scale”was used as a data collection tool. In analyzing the data, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum), Spearman correlation coefficient to examine the relationship between age and perception scores, unrelated samples t test for the gender variable to examine the difference according to demographic characteristics, and one-way variance in unrelated measurements for the country variable. analysis (One Way ANOVA) was performed. According to the findings, it is seen that students' average perception scores differ significantly according to gender. Female students' average scores are higher than male students' average scores. Accordingly, women's Gender Perceptions are more positive than men's perceptions.