Yetişkinlerde duygusal yemenin yordayıcıları olarak belirsizliğe tahammülsüzlük ve öz şefkat
Intolerance of uncertainty and self-compassion as predictors of emotional eating in adults
- Tez No: 902855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmada, yetişkinlerde duygusal yemenin yordayıcıları olarak öz şefkat ve belirsizliğe tahammülsüzlük, bu değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkileri ve sosyodemografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Bu çalışmada, duygusal yemenin yordayıcıları öz şefkat ve belirsizliğe tahammülsüzlük çoklu doğrusal regresyon analizine dayanarak, değişkenlerin birbiriyle olan ilişkisi pearson korelasyon analizine dayanarak incelenmiştir. Araştırma 350 kadın ve 119 erkek olmak üzere toplam 469 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygusal Yeme Ölçeği, Öz şefkat Ölçeği-Kısa Formu ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre duygusal yemenin belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeğinin alt boyutlarından ileriye yönelik kaygı, engelleyici kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük toplam puanlarıyla pozitif yönlü, öz şefkat ile negatif yönlü ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada duygusal yeme davranışını belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeğinin engelleyici kaygı alt boyutu pozitif yönde, öz şefkatin negatif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenlerden cinsiyet, eğitim düzeyi, daha önce diyetisyene başvurma durumu, kilo memnuniyeti, beden kitle indeksi ve diyet yapma sıklığının duygusal yemede farklılık gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, self-compassion and intolerance of uncertainty as predictors of emotional eating in adults, the relationship between these variables and their differentiation according to sociodemographic characteristics were examined. In this study, self-compassion and intolerance of uncertainty as predictors of emotional eating were examined based on multiple linear regression analysis, and the relationship between the variables was examined based on Pearson correlation analysis. The study was conducted with a total of 469 participants, 350 women and 119 men. Sociodemographic Information Form, Emotional Eating Scale, Self-Compassion Scale-Short Form and Intolerance of Uncertainty Scale were used as data collection tools. According to the research findings, it was concluded that emotional eating was positively correlated with the total scores of prospective anxiety, inhibitory anxiety and intolerance of uncertainty, and negatively correlated with self-compassion. In the study, it was concluded that the inhibitory anxiety sub-dimension of the intolerance of uncertainty scale predicted emotional eating behavior positively, while self-compassion predicted it negatively. It was concluded that demographic variables such as gender, education level, previous dietitian consultation status, weight satisfaction, body mass index and frequency of dieting showed differences in emotional eating. The findings were discussed in the light of the literature and recommendations were made.