Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında Türk romanlarında kadın kimliğinin oluşumu ve kadının toplumdaki değişimi
The development of women's identity in Turkish novels and the change of women in society in the early years of the Republic of Turkey
  1. Tez No: 902933
  2. Yazar: MERVE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk halkı için önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyet'in ilan edilmesi ile savaşta erkek nüfusunun azalmış olmasıyla nüfusun diğer oranını oluşturan kadınların sosyal hayata katılması ve İslamiyet öncesi Türk yaşamındaki hak ve yaşayışına kavuşarak dış etkenlerden korunmak amacıyla devrimler gerçekleştirilmiştir. Kabul Medeni Kanun ile Türk kadınının kanun çerçevesinde korunması ve sosyal yaşamda daha özgür olması hedeflenmiştir. Hukuk devriminin yanı sıra gerçekleştirilen diğer devrimlerin halka ve özellikle kadınlara tanıtılması ve benimsenmesi amacıyla hükümetin de desteğiyle, edebiyattan yardım alınmıştır.“Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Yıllarında Türk Romanlarında Kadın Kimliğinin Oluşumu ve Kadının Toplumdaki Değişimi”adlı çalışmada Cumhuriyet'in ilan edilmesi ile haklarını geri kazanan Türk kadınının; tarihte bulunduğu önemli konumu, gelişimi ve çağdaş Cumhuriyet kadınının yaratılırken, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan seçilmiş romanlardaki kadın karakterlerine yansıması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the declaration of the Republic, which was an important turning point for the Turkish people; as the male population decreased during the war, revolutions were carried out in order to ensure that women, who made up the other proportion of the population, participated in social life and to gain the rights and lifestyle of pre-Islamic Turkish life and to be protected from external factors. With the accepted Civil Code, it is aimed for Turkish women to be protected within the framework of the law and to be more free in social life. In order to introduce and adopted the legal revolution as well as other revolutions to the public and especially to women, was received help from literature, with the support of the government. In the study titled“The Development of Women's Identity in Turkish Novels and the Change of Women in Society in the Early Years of the Republic of Turkey”, were examined that Turkish women regained their rights with the proclamation of the Republic and thereby their important position in history, their development and creating modern Republic women's reflection on female characters in selected novels have an important place in Turkish literature.