Minimalist sanat akımı ve marka imgelerinin revizyonlarında görülen değişimler
The minimalist art movement and the changes observed in brand revisions inspired by the minimalist art movement
- Tez No: 902934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Minimalizm akımı, 1960'larda Amerikalı sanat eleştirmenleri tarafından genç sanatçıların ve heykeltıraşların yeni sanat eğilimlerini belirtmek için kullanılmıştır. Kazimir Malevich ve mimar Mies Van Der Rohe ile ilk sinyallerinin atıldığı söylenebilir. Minimalist tasarım, mimarlık, mobilya tasarımı, grafik tasarım, moda ve iç tasarım dâhil olmak üzere çok çeşitli alanlarda gündeme gelmiştir. Minimalizm sanat akımının oluştuğu dönemden günümüz sanatına evrilmesindeki süreçte birçok değişikliğe gidilmiştir ve 1960 yıllarında ortaya çıkmasının ardından doğal biçimini kaybetmiş olsa dahi, günümüzde oluşturulan minimale indirgenme ilkesi devam etmektedir ve ayrıca popüler bir hal alma durumundadır. Bulunduğumuz yüzyılın Minimalizm akımını gündeme getirmesi, kendinden önceki tarihsel süreçte adından söz ettiren birçok sanat akımının da ortaya çıkmasında büyük rol oynayan dönemsel ve kültürel etkenlerin etkisi olmuştur. Çünkü yaşanılan her dönem kendi içerinde farklı kültürel etkiler barındırmaktadır. Günümüz markalarına ve logolarına baktığımızda, görsel kimliklerinin Minimalist bir yaklaşım doğrultusunda tasarlandığını ve bu markların en önemli prensibinin kuvvetli, aynı zamanda dinamik bir sembolik indirgemeye yönelmesinde yatmış olmasıdır. Bu araştırmada, temeli yıllara dayanan minimalizm kavramının tanımı, minimalizmin doğuşu, minimalizm akımının tarihi, minimalizm sanat akımını etkileyen akımlar ve bu akımların öncü sanatçıları, günümüzde minimalizm kavramı, minimalizm bağlamında kurumsal kimlik öğeleri ve marka logolarında zaman içerisinde görülen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Minimalism movement emerged in the 1960s, initially coined by American art critics to denote the new artistic tendencies of young artists and sculptors. It can be said that its first signals were seen with Kazimir Malevich and architect Mies Van Der Rohe. Minimalist design has gained prominence in various fields including architecture, furniture design, graphic design, fashion, and interior design. While many changes have occurred in the process of its evolution from the inception of the Minimalism art movement to contemporary art, and despite losing its natural form since its emergence in the 1960s, the principle of reduction to the minimal continues to persist today and has also become quite popular. The emergence of the Minimalism movement in this century has been influenced by the temporal and cultural factors that played a significant role in the emergence of many art movements that were prominent in the historical process preceding it. This is because every era carries different cultural influences within itself. When we look at today's brands and logos, it's evident that their visual identities are designed with a Minimalist approach, with the most important principle of these brands lying in a strong, yet dynamic symbolic reduction. This article examines the definition of the concept of minimalism, its origins, the history of the minimalist movement, the movements that influenced the minimalist art movement and their pioneering artists, the concept of minimalism today, corporate identity elements in the context of minimalism, and the changes seen in brand logos over time within the framework of minimalism.