A novel ensemble framework for XAİ-based feature selection in machine learning models
Makine öğrenimi modellerinde XAİ tabanlı özellik seçimi için yeni bir ensemble çerçevesi
- Tez No: 902945
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Makine öğrenimi (ML) modellerinin etkinliğini ve anlaşılabilirliğini artırmak amacıyla bu çalışma, özellik seçiminin model performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Random Forest ve Gradient Boosting Machines gibi modellerin, SHAP kullanılarak Açıklanabilir Yapay Zeka (XAI) teknikleri ile nasıl entegre edilebileceğini incelemektedir. SpamBase, Wisconsin Meme Kanseri ve EEG Yaratıcılık gibi veri kaynaklarından elde edilen veriler kullanılarak çeşitli özellik seçimi yöntemleri değerlendirilmiştir. Yeni hibrit özellik seçimi yöntemi, model doğruluğunu ve açıklanabilirliğini artırırken, kesinlikten ödün vermeden kapsamlı bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada ortaya konan yaklaşım, karmaşık modellerin ve büyük veri setlerinin işlenmesinde güvenilir ve etkili makine öğrenimi modellerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, EEG verileriyle yapılan testler, biyomedikal veri analizi gibi alanlarda önerilen tekniklerin verimliliğini doğrulamaktadır. Bu tez, makine öğreniminin teorik temelleri ve pratik uygulamalarında önemli bir ilerleme kaydetmektedir. Önerilen yaklaşımların uygulanabilirliği ve ölçeklenebilirliği, makine öğrenimi topluluğuna değerli katkılar sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, net ve etkili modellerin hayati önem taşıdığı karar verme süreçlerini etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
To improve the effectiveness and readability of machine learning (ML) models, this study explores the impact of feature selection on model performance. It investigates how models like Random Forests and Gradient Boosting Machines can be integrated with Explainable Artificial Intelligence (XAI) techniques using SHAP. Various feature selection methods are examined using data from sources like SpamBase, Breast Cancer Wisconsin, and EEG Creativity. The new hybrid feature selection method enhances model accuracy and interpretability without sacrificing precision. The results demonstrate that the combination approach provides a comprehensive solution for achieving precision while enhancing model interpretability. The approach outlined in this study advances the development of reliable and effective machine learning models, particularly in handling complex models and large datasets. Additionally, tests conducted using EEG data validate the efficiency of the proposed techniques in data fields such as biomedical data analysis. This thesis marks a significant advancement in the theoretical foundations and practical applications of machine learning. The practicality and scalability of the proposed approaches offer valuable assets to the machine-learning community. The findings of this study could influence crucial decision-making processes where clear and effective models are essential.