Valvüler aort stenozlu çocuklarda stenoz şiddetinin değerlendirilmesinde sol ventrikül ve aort arası ortalama sistolik basınç gradiyentinin yeri
Role of the doppler mean systolic pressure gradient in the assessment of the severity of valvular aortic stenosis in children
- Tez No: 90298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL SAĞIN SAYLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET VALVÜLER AORT STENOZLU ÇOCUKLARDA STENOZ ŞİDDETİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE SOL VENTRİKÜL VE AORT ARASI ORTALAMA SİSTOLİK BASINÇ GRADİYENTİNİN YERİ AMAÇ: Valvüler aort stenozunun derecelendirilmesinde klasik olarak sol ventrikül ile aort arasındaki pik (tepe) sistolik basınç gradiyenti gözönünde tutulmaktadır, ancak pik sistolik basınç gradiyenti, stenoz derecesi hakkında tek başına yeterli bilgi vermeyebilir. Sol ventrikül ile aort arasındaki ortalama sistolik basınç gradiyentinin ise stenoz derecesini göstermekte daha değerli olabileceği söylenmiş, ancak aort stenozlu hastalar için ortalama gradiyent ölçümünü esas alan bir sınıflama yapılmamıştır. Amacımız, valvüler aort stenozu tanısı almış ve daha önce aort valv replasmanı yapılmamış çocuklarda semptomlar, fizik muayene bulguları, telekardiyografi, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, egzersiz testi ve bir egzersiz simulatörü olarak uygulanan isoproterenol infüzyonu bulguları ile ekokardiyografide ölçülen sol ventrikül-aort arası ortalama sistolik basınç gradiyenti değerlerini karşılaştırmak suretiyle hafif, orta ve ağır valvüler aort stenozu grupları için sınır değerleri elde etmektir. Çalışmanın diğer amacı da valvüler aort stenozlu hastaların isoproterenol testine yanıtlarını değerlendirmektir. HASTALAR VE METOD: Valvüler aort stenozu tanısı alan, başka konjenital veya edinsel kalp hastalığı olmayan, yaşları 49 gün - 14.5 yıl (ortalama 7.9 ± 4.8 yıl, ortanca 6.5 yıl) arasında 14'ü erkek, 1'i kız 15 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara semptom, fizik muayene, elektrokardiyografi, telekardiyografi, egzersiz testi bulguları ve ekokardiyografide ölçülen sol ventrikül diyastolik çapı, interventriküler septum ve sol ventrikül arka duvar kalınlıkları, sol ventrikül kitlesi, ejeksiyon fraksiyonu, fraksiyonel kısalma parametrelerini birlikte değerlendiren bir puanlama sistemi uygulanarak stenoz skoru belirlenmiştir. Ayrıca hastaların sol ventrikül-aort arası ortalama ve pik sistolik basınç gradiyentleri, kardiyak indeksleri, atım hacimleri, sol ventrikül diyastolik volümleri ekokardiyografide ölçülmüştür. Dört yaşından büyük 1 1 hastaya treadmill egzersiz testi uygulanmış, test sırasında egzersiz süresi, semptom,nabız ve kan basıncı cevapları ve ST-T değişiklikleri değerlendirilmiştir. 13 hastaya isoproterenol infüzyon testi doz 2 veya 3 basamakta arttırılarak uygulanmış, her bir basamak sonunda transvalvüler basınç gradiyentleri ve sol ventrikül sistolik fonksiyonları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hastaların sol ventrikül-aort arası ortalama ve pik sistolik gradiyent değerleri ile stenoz skorları arasında pozitif korelasyon izlenmiştir (sırasıyla r=70, p40 mmHg izlenmiş, 2:40 mmHg ortalama gradiyentin, egzersiz sırasında ST-T değişikliğiyle beraber semptom izlenmesinde sensitivitesi %100, spesifisitesi %63 bulunmuştur. isoproterenol infüzyon testi 12 hastaya uygulanmış, uygulama sırasında bir komplikasyon izlenmemiştir. İnfüzyon sırasında nabız (p=0.005) ve sistolik kan basıncında (p=0.042) istatistiksel olarak anlamlı artış ve diyastolik kan basıncında anlamlı düşme (p=0.007) izlenmiştir. Nabız artışı ile stenoz derecesi arasında anlamlı bir ilişki izlenmezken, sistolik kan basıncı artışı ile bazal ortalama gradiyent ve pik gradiyent değerleri arasında negatif korelasyon bulunmuştur (sırasıyla r= -0.59, p=0.04 ve r= -0.71, p=0.009). Diyastolik kan başmandaki azalma ortalama gradiyenti
Özet (Çeviri)
SUMMARY ROLE OF THE DOPPLER MEAN SYSTOLIC PRESSURE GRADIENT IN THE ASSESSMENT OF THE SEVERITY OF VALVULAR AORTIC STENOSIS IN CHILDREN BACKGROUND: The peak-to-peak systolic pressure gradient between the left ventricle and aorta measured at cardiac catheterization is currently accepted as the gold standard in grading the severity of valvular aortic stenosis. However, the peak-instantaneous pressure gradient measured by Doppler echocardiography does not always correlate well with the catheterization gradients. The Doppler mean systolic pressure gradient between the left ventricle and aorta has been reported to be a more reliable noninvasive estimate of the severity of stenosis in children with valvular aortic stenosis. OBJECTIVES: The purpose of this study was to determine prospectively the Doppler mean systolic pressure gradients that correspond to mild, moderate or severe aortic stenosis classified according to symptoms, physical findings, chest x-ray, ECG, echocardiography and exercise test results. Another aim of the study was to evaluate the responses to isoproterenol infusion applied as an exercise test simulator in children with aortic stenosis. PATIENTS AND METHODS: 15 patients (14 boys and 1 girl) with valvular aortic stenosis, aged 49 days-14.5 years (mean 7.9±4.8 years, median 6.5 years) were enrolled in the study. Patients with congenital or acquired additional lesions, associated defects were excluded. Symptoms, physical findings, ECG, chest x-ray, exercise test results, echocardiographic measurements of left ventricular end-diastolic diameter, ventricular septal and left ventricular posterior wall thickness, left ventricular mass, ejection fraction, fractional shortening were evaluated and graded so that a“stenosis score”reflecting the clinical severity of aortic stenosis was obtained for each patient. Peak-instantaneous and mean systolic pressure gradients between the left ventricle and aorta, left ventricular end-diastolic volume, stroke volume and cardiac index were measured by echocardiography. Treadmill 5stroke volume and cardiac index were measured by echocardiography. Treadmill exercise testing was performed in 1 1 patients over 4 years of age, and duration of exercise, symptoms, heart rate and blood pressure responses, ST-T changes were evaluated. Isoproterenol infusion test was performed in 1 3 patients with incremental doses in 2-3 stages, transvalvular pressure gradients and left ventricular systolic functions were evaluated at the end of each stage. RESULTS: The Doppler mean and peak-instantaneous systolic pressure gradients between the left ventricle and aorta were found to correlate significantly with the stenosis scores (r=0.70, p40 mmHg; a Doppler mean gradient 2:40 mmHg predicted symptomatic ST-T changes on exercise with 100% sensitivity and 63% specificity. Isoproterenol infusion was administered to 12 patients and no complications were observed during the test. Significant increases in heart rate (p=0.005), systolic blood pressure (p=0.042) and a significant decrease in diastolic blood pressure (p=0.007) were observed during the infusion. While a significant relation between the increase in heart rate and the degree of stenosis could not be detected, negative correlations between the increase in systolic blood pressure and baseline mean and peak gradient values were documented (r= -0.59, p=0.04 and r= -0.71, p=0.009, respectively). In patients with a Doppler mean gradient < 40 mmHg, the decrease in diastolic blood pressure was significant (p=0.049), while in those with a mean gradient £40 mmHg it was not significant (p=0.11). However, the difference in the diastolic blood pressure response to isoproterenol infusion between the two groups was not statistically significant. During isoproterenol infusion, the mean and peak transvalvular gradients increased significantly (p 50% the baseline value during isoproterenol infusion had 80% sensitivity and 100% specificity for predicting severe aortic stenosis (mean gradient £40 mmHg). A significant decrease in the left ventricular diastolic volume index was observed (p50%the baseline value in response to isoproterenol was found to be highly sensitive and specific for predicting severe aortic stenosis. KEYWORDS: Valvular aortic stenosis - Mean systolic pressure gradient - Echocardiography - Exercise testing - Isoproterenol