Kitap nesnesinin zaman ile ilişkisinin grafik açıdan incelenmesi
Graphical analysis of the relationship between the book object and time
- Tez No: 902988
- Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Söz konusu tez için yapılan araştırmaların temel amacı,“Kitap Tasarımı”nın za- manla nasıl değiştiğini anlamak ve bunlara göstergebilimsel çözümleme örnekleri sun- maktır. Araştırma,“Kitabın Süreci”bağlamında üç kavramsal çerçeveye odaklanarak, ki- tap nesnesinin yapısal ve içeriksel evrimini incelemekte ve grafik tasarım alanında bu evrimi belirli örneklerle ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, iletişim kavramının grafik sanatında evrensel bir olgu olduğu ve iletişimin görsel kavramlarla anlamlandırarak de- ğerlerin açıklanmasına yardımcı olduğu vurgulanmaktadır. Kitap nesnesinin“zaman”kavramını ile ilişkisini inceleyen tez, süreç içinde bi- çimsel ve içeriksel anlatım estetiği, okuma deneyimlerinde bir sürecinin analizi yapılmış- tır. Kitapların, yalnızca bilgi aktaran nesnelerin ötesinde zamansız nesnelere dönüşümü incelenmiştir. Tezin ilk bölümnde; grafik tasarımın basılı nesnelerinden zaman göstergesi üzeri ürünlerin evrelerini irdelenmiştir. İkinci bölümde ise kitap nesnesinin tarihsel gelişimi biçimsel ve içerik açısından aktarılmıştır. Tanımlayıcı ve yönetimsel ilgili açıklanmıştır. Sonuç olarak söz konusu yüksek lisans tezi zamanın içinde kitap nesnesinin ilişkisi üze- rinden farklı perpektif sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research conducted for this thesis is to understand how 'Book Design' has changed over time and to provide examples of semiotic analyses. By focusing on three conceptual frameworks in the context of the 'Process of the Book', the research analyses the structural and contextual evolution of the book object and presents this evolution with specific examples in the field of graphic design. In this context, it is emphasised that the concept of communication is a universal phenomenon in graphic art and that communication helps to explain values by making sense of visual concepts. The thesis, which examines the relationship of the book object with the concept of 'time', analyses a process of stylistic and contextual narrative aesthetics and reading experiences in the process. The transformation of books into timeless objects beyond the objects that only convey information is analysed. In the first part of the thesis; the phases of the products on the time indicator from the printed objects of graphic design are analysed. In the second chapter, the histo- rical development of the book object is presented in terms of style and content. Descrip- tive and managerial issues are explained. As a result, the master's thesis in question has presented a different perspective on the relationship of the book object in time.