Farklı çeliklerden (AISI 420, 42CrMo4 ve 41Cr4) üretilmiş tabanca gövdesinin dövme parametrelerine bağlı olarak mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of gun body produced from different steel (AISI 420, 42CrMo4 ve 41Cr4) depending on forging parameters
- Tez No: 902995
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üretim yöntemlerinden olan dövme ile üretilecek parçaların mekanik özelliklerinin yüksek olması sebebiyle bu metot diğer üretim yöntemlerine göre daha iyi kabul edilmektedir. Dövme işleminde farklı kalitelerdeki malzemeler kullanılarak üretim yapılabilmektedir. Son zamanlarda dövme sektöründe ilgi gören alanlardan biri de alaşımlı çeliklerin dövülebilirliği üzerine yapılan çalışmalardır. Alaşımlı çeliklerin mukavemet ve dövülebilirlik açısından üstün mekanik özellikler gösterebilmesi sebebiyle kullanımı oldukça yaygındır. Dövme üretim yönteminin parametreleri incelendiğinde kalıp dolumu, çatlak oluşumu, lif yapısı vb. gibi durumlar üretilecek parçanın mekanik özelliklerini doğrudan etkilediğinden dolayı büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, üç farklı alaşımlı çelik (41Cr4, 42CrMo4 ve AISI420) kullanılarak farklı dövme sıcaklıklarında (800°C, 950°C ve 1250°C) tabanca gövdelerinin üretimi yapılmıştır. Üretimi yapılan tabanca gövdesinin sıcaklık faktörüne bağlı olarak malzemenin akışı, kalıp dolumu, çatlak oluşumu, lif yapısı ve proses parametrelerinin dövme üretim yöntemine etkisi araştırılmıştır. Farklı kalite çelikler ve sıcaklıklardan dövülen tabanca gövdelerinden alınan numunelerin mikroyapı, sertlik, çekme testi, çentik darbe ve SEM inceleme testleri yapılmış olup mekanik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the mechanical properties of the parts to be produced by forging, which is one of the production methods, are high, this method is considered better than other production methods. Production can be made using materials of different qualities in the forging process. One of the areas of recent interest in the forging sector is the studies on the forgeability of alloy steels. Alloy steels are widely used due to their superior mechanical properties in terms of strength and malleability. When the parameters of the forging production method are examined, mould filling, crack formation, fibre structure, etc. are of great importance as they directly affect the mechanical properties of the part to be produced. In this thesis, gun bodies were produced at different forging temperatures (800°C, 950°C and 1250°C) using three different alloy steels (41Cr4, 42CrMo4 and AISI420). The effects of material flow, mould filling, crack formation, fibre structure and process parameters on the forging production method were investigated. Microstructure, hardness, tensile test, notch impact and SEM examination tests of the samples taken from the gun bodies forged from different quality steels and temperatures were carried out and their effects on mechanical properties were investigated.