Pay devir sözleşmelerinde earn out klozları
Earn out clauses in share transfer agreements
- Tez No: 903013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Şirketlerin büyüme hedeflerine ulaşmak için sıkça tercih ettiği yöntemlerden biri devralma işlemleridir. Bu işlemler, mevcut pazar payını genişletmek, yeni teknolojilere erişmek veya operasyonel verimliliği artırmak gibi hedeflere ulaşmada etkili bir yol sunmaktadır. Ancak, devralma süreçlerinde bazı belirsizlikler ve riskler bulunmaktadır. Bu riskler genellikle alıcı ve satıcı tarafın şirket değerlemesi konusundaki görüş farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Bu risklerin tespit edilip taraflar arasında uzlaşma sağlanabilmesi için due diligence, beyan ve tekeffüller ve fiyat ayarlama mekanizmaları gibi yöntemler mevcuttur. Bu çalışmanın konusu, pay devir sözleşmeleri ve bu sözleşmelere eklenen bir fiyat ayarlama mekanizması olan earn out klozlarıdır. Earn out klozları genellikle satış fiyatının bir kısmının veya tamamının, belirli performans hedeflerine ulaşılması durumunda ödenmesini öngörmektedir. Bu hedefler genellikle gelir, kâr veya diğer finansal göstergeler üzerine kurulmaktadır ve taraflar arasındaki belirsizlikleri azaltmak, riskleri minimize etmek ve işlem sonrası değeri doğru bir şekilde belirlemek amacına matuftur.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions are frequently preferred by companies to achieve their growth targets. These transactions offer an effective way to achieve goals such as expanding existing market share, accessing new technologies or increasing operational efficiency. However, there are also some uncertainties and risks in MveA processes. These risks usually arise from differences of opinion between the buyer and seller on the valuation of the company. There are methods such as due diligence, representations and warranties, and price adjustment mechanisms to identify these risks and reach a compromise between the parties. The subject of this study is share purchase agreements and earn out clauses, which are a price adjustment mechanism. Earn out clauses generally provide for the payment of part or all of the sale price upon the achievement of certain performance targets. These targets are usually based on revenue, profit or other financial indicators and are intended to reduce uncertainty between the parties, minimise risk and accurately determine post-trade value.