İslami bankacılık sisteminin tarihsel gelişimi, Türkiye ve dünya'da uygulanma yöntemlerinin incelenmesi
The historical development of the Islamic banking system, and examination of its implementation methods in Türkiye and World
- Tez No: 903047
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İslami Bankacılık, faizden arındırılmış olarak insanlara fon kullandırma ve mevduatlarını değerlendirme fırsatı sağlayan bir bankacılık sistemidir. İslami Bankacılık kavramı 1940 yıllarında islam düşünürleri tarafından ortaya atılmış, 1970'li yıllarda ise uygulamaya konmuştur. Bu çalışmamda faizsiz finans sisteminin ilk prensiplerinin oluşumu ve gelişimi incelenmektedir. Fikir olarak ortaya çıktığı ilk taraflardan, Dünya ve Türkiye'deki gelişim serüveninin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılım Bankacılığı uygulamaları geçmişten bugüne kadar bütünsel bir şekilde ele alınmıştır. Katılım Bankacılığı uygulama esasına göre evrensel bir yapıdır. İslam'ın kurallarına göre oluşan bu yapı sistemiyle, ulusal ve uluslararası birçok sermaye ve müşteri ağına sahiptir. Türkiye ve Dünya'daki uygulamaları göz önüne alınarak, geleneksel banka yapısına karşı güçlü bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Islamic Banking was introduced by Islamic thinkers in the 1940s and implemented in the 1970s. This study examines the formation and development of the initial principles of the interest-free financial system. The aim is to explore the journey of its development from its early proponents to its evolution in both the world and Türkiye. The practices of Participation Banking are comprehensively reviewed from past to present. Participation Banking, based on its implementation principles, is a universal structure. Formed according to the rules of Islam, this system has a wide network of national and international capital and customers. Considering its practices in Türkiye and around the world, it emerges as a strong alternative to the traditional banking system.