Ebû Yûsuf'un cezâ hukûku ile ilgili görüşleri (Merğînânî'nin el-Hidâye adlı eseri bağlamında)
The views of Abū Yūsuf on criminal law (In the context of Merğînânî's al-Hidāya)
  1. Tez No: 903050
  2. Yazar: İSMAİL OLĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBASIT SALTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Merğînânî'nin Hidâye adlı eserinin hadler ve kısas bölümlerinde yer alan Ebû Yûsuf'a ait İslâm ceza hukuku ile ilgili görüşleri derlenmiştir. Tespit edilen görüşler diğer Hanefi kaynaklarından da taranıp delilleri ile birlikte verilmiştir. Ayrıca mezhep içerisindeki bunlara muhalif görüşlere de delilleriyle birlikte yer verilmiştir. Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü konunun önemi, amacı, sınırları ve metodunun yanı sıra Merğînânî'nin hayatı, eseri Hidâye ve görüşlerini derlediğimiz Ebû Yûsuf hakkındaki bilgileri içermektedir. Birinci bölümde hadler ve ta'zir konusunda Ebû Yûsuf'a ait olduğu tespit edilen görüşler belli başlıklar halinde ayrılıp aktarılmıştır. Ayrıca bu görüşler hakkındaki deliller ve varsa mezhep içerisindeki muhtelif görüşler de delilleriyle birlikte verilmiştir. İkinci bölümde kısas ve diyet bölümlerindeki Ebû Yûsuf'a ait görüşler derlenmiştir. Bu görüşler, diğer Hanefi kaynaklarından tespit edilebilen delilleri ve farklı görüşleriyle birlikte verilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın kısa bir değerlendirmesi yapılıp elde edilen kazanımlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of Abū Yūsuf on Islamic criminal law, as found in the sections on ḥudūd and qiṣāṣ in Marghīnānī's work al-Hidāyah, have been compiled. The identified views have also been cross-referenced with other Ḥanafī sources and presented along with their evidences. Furthermore, opposing views within the Ḥanafī school have also been included, supported by their respective evidences. This study consists of an introduction and two chapters. The introduction includes the significance, purpose, scope, and methodology of the topic, as well as information about Marghīnānī's life, his work al-Hidāyah, and Abū Yūsuf, whose views have been compiled in this study. In the first chapter, the views attributed to Abū Yūsuf regarding ḥudūd and ta'zīr are categorized under specific headings and presented. Additionally, the evidences supporting these views, as well as any differing opinions within the school, have also been provided along with their evidences. In the second chapter, the views of Abū Yūsuf on the sections concerning qiṣāṣ and diyah have been compiled. These views are presented along with the evidences that can be identified from other Ḥanafī sources, as well as the differing opinions. Finally, in the conclusion, a brief evaluation of the study is provided, and the outcomes and insights gained are shared.