Suç araştırmalarının bilim haritalama teknikleri ile bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of crime studies with science mapping techniques
  1. Tez No: 903049
  2. Yazar: HAYRİYE ÖZBİRGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE BORAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İstatistik, Sociology, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sistemli bir hale 19'uncu yüzyılda gelen suç araştırmaları ile ilgili çalışmaların çok kapsamlı ve alan yazında geniş bir yere sahip olması; suçu araştıran disiplinlerin temel eğilimlerinin tanımlanmasını ve analizini zorlaştırmaktadır. Bu noktada, bibliyometrik teknikler matematiksel ve istatistiksel yöntemlerle büyük bilgi kütlesi için daha objektif, güvenilir ve yapılandırılmış analizler ortaya koymaktadır. Bilim haritalama teknikleri, araştırma alanının tematik yapısını anlamaya; akademisyenler, kurumlar ve dokümanlar arasındaki ilişkileri görselleştirmeye olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, bibliyometrik analize ve bilim haritalamaya yönelik oldukça iyi görseller sunan bir program olan R-Studio içerisinde yer alan“bibliometrix”paketi kullanılarak suç araştırmalarına ilişkin çalışmalar tematik, metrik ve kavramsal olarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, suç araştırmaları alanında Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de bulunan yazar ve kurumların çalışmalarının yoğunlukta olduğu; ceza adaleti sistemi, suç kontrolü, durumsal suç önleme, rutin aktivite teorisi, sosyal düzensizlik teorisi, kolluk kuvvetleri, çevre ve suç ilişkisini inceleyen teoriler gibi temaların yoğunluklu olarak araştırıldığı tespit edilmiştir. Günümüzdeki gelişmeler doğrultusunda göç, teknoloji, trafik, kırsalda gerçekleşen suçlar gibi temalarda araştırmalara ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu tez çalışmasının, suç araştırmaları ile ilgili kırk üç yıllık alan yazına detaylı bir bakış sağlaması sebebiyle bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara kapsamlı bir harita sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that the studies on crime research, which became systematized in the 19th century, are very comprehensive and have a large place in the literature makes it difficult to identify and analyze the basic trends of the disciplines investigating crime. At this point, bibliometric techniques provide more objective, reliable and structured analyses for large bodies of information using mathematical and statistical methods. Science mapping techniques allow us to understand the thematic structure of the research field and to visualize the relationships between scholars, institutions and documents. In this study, studies on crime research were analyzed thematically, metrically and conceptually using the“bibliometrix”package in R-Studio, a program that provides very good visuals for bibliometric analysis and science mapping. As a result of the analysis, it has been determined that the studies of authors and institutions in the United States and the United Kingdom in the field of crime research are concentrated; themes such as criminal justice system, crime control, situational crime prevention, routine activity theory, social disorder theory, law enforcement, theories examining the relationship between environment and crime are intensively researched. In line with current developments, it has been concluded that there is a need for research on themes such as migration, technology, traffic, rural crimes. Since this thesis provides a detailed overview of forty-three years of literature on crime research, it is evaluated that it will provide a comprehensive map for researchers who will work in this field.