Manevi danışmanlık ve rehberlik tekniği olarak nefs psikoterapisinde kutsal toprak deneyimi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on holy land experience in the nafs pyschotherapy as a spiritual counseling technique
  1. Tez No: 903058
  2. Yazar: MERVENUR UZGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 508
Özet
Bu nitel araştırma, manevi danışmanlık ve rehberlik tekniği olarak nefs psikoterapisinde kutsal toprak deneyiminin teorik ve pratik boyutlarını kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel metodoloji kapsamında nefs psikoterapistleriyle (n=6) yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak açık uçlu sorularla (n=40) toplanan veriler, kategorisel analiz yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Teorik çerçevesinde manevi danışmanlık ve rehberliğin yanı sıra nefs psikolojisi, nefs psikoterapisi ile kutsal toprak deneyimine ilişkin kavramsal bilgilerin verildiği araştırmanın nitel uygulama kısmında ise çalışmanın metodolojik bilgilerinin yanı sıra elde edilen nitel bulguların analizleri ve yorumları yer almıştır. Bu nitel araştırmada sonuç olarak; (i) nefs psikolojisinin, insan için en uygun yapılanma ve kainatın kodu olduğu, danışanı ve terapisti kulluk bilincinden ayırmayıp kapsayıcı ve kuşatıcı bir biçimde bütünü içine aldığı; (ii) nefs psikoterapisinde, nefsin yapısını maneviyat üzerinden belirlediği, bireyin tekamül ve varoluşun ferahlığına odaklandığı; dolayısıyla dinamik bir psikoterapi ekolü olarak danışanın iyileşme sürecinin etkin bir şekilde desteklendiği; (iii) nefs psikoterapisinin, manevi danışmanlık ve rehberlik alanında esnek ve uyarlanabilir bir yaklaşım olduğu aynı zamanda evrensel ve kültürler arası uygulanabilirliği; dolayısıyla bu iki alanın, hem teorik temelleri hem de uygulama becerilerini dikkate alarak, bireylerin manevi ve psikolojik ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde karşılanmasına yardımcı olduğu; (iv) nefs psikoterapisinde kutsal toprak deneyiminin terapötik etkilerinin yön değişimi-niyet ve kararlılık, rabıta kurma ve manevi bağlantı, bireyin geri çekilmesi ve içsel dönüşüm yaşadığı; dolayısıyla, nefs psikoterapisinde kutsal toprak deneyimi, bireysel açıdan önemli faydalar sağlayabilecek potansiyele sahip olduğu; (v) nefs psikoterapisinde kutsal toprak deneyiminin manevi danışmanlık ve rehberlik alanına entegrasyonunda, psikoloji ve ilahiyat alanının yeterli düzeyde öğrenilerek uygulamaların standartlarının belirlenmesinin, kutsal toprak deneyimi öncesi-sonrası ölçme ve değerlendirme araçlarının geliştirilerek takip edilmesinin büyük önem taşıdığı saptanmıştır. Nefs psikoterapisinde kutsal toprak deneyimi, manevi danışmanlık ve rehberlikte önemli bir yer tuttuğunu gösteren bu araştırmada, adı geçen ekol ile tekniğin özellikle Türk manevi danışmanlık ve rehberlik araştırma ve uygulamalarında etkin bir şekilde kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to comprehensively examine the theoretical and practical dimensions of the sacred land experience in nafs psychotherapy as a spiritual counseling and guidance technique. Using a data collected through structured interviews with nafs psychotherapists (n=6) using open-ended questions (n=40) were meticulously analyzed using the categorical analysis method. The study's theoretical framework provides information on spiritual counseling and guidance as well as theoretical knowledge on nafs psychology, nafs psychotherapy, and the sacred land experience. The qualitative application part of the research includes methodological information and analyses and interpretations of the qualitative findings obtained. The study concludes that: (i) nafs psychology is the most suitable structure for humans and the code of the universe, encompassing the whole inclusively and comprehensively without separating the client and therapist from the consciousness of servitude; (ii) in nafs psychotherapy, the structure of the nafs is determined through spirituality, focusing on the individual's evolution and the relief of existence, thereby effectively supporting the client's healing process as a dynamic psychotherapy school; (iii) nafs psychotherapy is a flexible and adaptable approach in the field of spiritual counseling and guidance, with universal and cross-cultural applicability, thereby helping to meet individuals' spiritual and psychological needs more effectively by considering both theoretical foundations and practical skills; (iv) the therapeutic effects of the sacred land experience in nafs psychotherapy include intention and determination, establishing connection and spiritual bond, individual withdrawal, and internal transformation, thus providing significant benefits on an individual level; (v) the integration of the sacred land experience into the field of spiritual counseling and guidance in nafs psychotherapy requires adequate learning of psychology and theology to set the standards of practices and developing pre-and post-sacred land experience measurement and evaluation tools. This research, which shows that the sacred land experience holds an important place in nafs psychotherapy and spiritual counseling and guidance, suggests that this school and technique can be effectively used in Turkish spiritual counseling and guidance research and applications.