İmâm-ı Rabbâni'nin Şeriat ve tarîkat anlayışı
Imâm-ı Rabbâni's understanding of Sharia and order
  1. Tez No: 903075
  2. Yazar: MUSTAFA KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İmâm-ı Rabbâni İslam ahkâmı ile tasavvufu birleştirmiş önemli bir İslâm mutasavvıfı ve âlimidir. Ona göre tasavvuf, İslam dini dışında ayrı bir yol değil; bizzat İslam'ın emir ve yasaklarını kolayca ve ihlaslı bir şekilde yapılmasını sağlayan Yüce Allah'a sevgi ve yakınlık yoludur. O,“tarikat ve hakikati'' şeriatın üçüncü parçası olan ”ihlas'' unsurunu tamamlamak ve ona hizmet etmek için gerekli olduğunu belirtmiş, tarikat ve hakikatten maksadın şeriatla ameli ihlaslı bir şekilde tamamlamak olduğunu söylemiştir. Tasavvuf yolunda bulunmanın amelleri yerine getirmede kolaylık sağladığını nefs-i emmâreden gelen tembellik ve isteksizliği yok etttiğini belirten İmâm-ı Rabbâni, tasavvufu sadece insanın imanının kuvvetlenmesi ve amelin ihlaslı bir şekilde yapılmasına yardımcı bir unsur olarak görmüştür. İmâm-ı Rabbâni; meşhur eseri Mektûbât'ında, insanların kıyamet gününde şeriattan sorumlu olacaklarını belirtmiş,“tarikat ve hakikat şeriatın hizmetindedir”anlayışını ortaya koyarak önce Ehl-i Sünnet anlayışı üzere itikadı düzeltmenin ve sonra fıkıh öğrenmenin gerekliliğini vurgulamıştır. Ona göre tarikat ve hakikat, şeriatın üçüncü unsuru olan ihlası tamamlamak hususunda bir hizmetçi konumundadır.
Özet (Çeviri)
Imam-i Rabbani is an important Islamic Sufi scholar who combined Islamic principles with Sufism. According to him, Sufism is not a separate path outside of Islam; It is the path of love and closeness to Almighty Allah, which enables the orders and prohibitions of Islam to be carried out easily and sincerely. He stated that“sect and truth”is necessary to complete and serve the“sincere”element, which is the third part of the sharia, and said that the purpose of the sect and truth is to complete the practice with the sharia in a sincere manner. Stating that being on the path of Sufism makes it easier to perform deeds and eliminates the laziness and reluctance that come from the self-control, Imam-i Rabbani saw Sufism only as an element that helps strengthen people's faith and perform deeds sincerely. Imam-i Rabbani; In his famous work, Letters, he stated that people will be responsible for the Sharia on the Day of Judgment, and put forward the understanding that“sect and truth are in the service of the Sharia”and emphasized the necessity of first correcting the belief in accordance with the understanding of Ahl al-Sunnah and then learning fiqh. According to him, sect and truth are in the position of servants in completing sincerity, which is the third element of sharia.