Abdulhakim Arvasi'nin hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
The Life, works and mystical ideas of Abdulhakim-i Arvasi
  1. Tez No: 51751
  2. Yazar: İBRAHİM BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Araştırmamızın konusu, 1865-1943 yılları arasında yaşamış ve dolayısıyla hem Osmanlı ve hem de Cumhuriyet dönemlerini idrak eimiş olan Abdulhakîm-i Arvâsfnin hayatı eserleri ve tasavvuf anlayışıdır. Araştırmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Abdulhakîm-i An/âsînin yaşadığı dönemin siyâsî ve tasavvufî durumunu genel olarak inceledik. Birinci bölümde, Abdulhakîm Arvâsfnin hayatını tarihsel olarak ortaya koyduk. ikinci bölümde, Arvasfnin tasavvufî şahsiyeti ve eserleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, An/âsînin muhtelif tasavvufî konulardaki eserleri incelenerek, tasavvuf anlayışı ortaya konulmuştur. Araştırmamızın neticesinde ulaştığımız sonuç şudur. Abdulhakîm-i Arvâsî mutasavvıfların üzerinde tartıştıkları vahdet-i vücûd konusunda lmam-t Rabbânfnin vahdet-i şuhûd görüşünü, İslâm'ın ruhuna daha yakın kabul eder. Ona göre rabıta, Islâmî esaslara ters değil, aksine Kitap, Sünnet ve Icma' ile sabittir. 0/ şeriat tarikat uygunluğu hususunda hassasiyet göstermiş ve şeriata uymayan tarikat ve tarikat usullerinden hiç birini kabul etmemiştir.
Özet (Çeviri)
121 ABSTRACT The subject of our thesis is“The life, works and mystical ideas of Abdulhakirn-i Arvâsî (1865-1943) who lived during both Ottaman and Turkish Republic. The work contains an Introduction, thre chapters and a conclusion. In the Introduction, political and mystical situation of his era is studied. In the first chapter the life of the Abdulhakîm-i Arvâsî is studied through o historical perspevtive. Second chapter deals with Arvâsî as a mystical activities and works. In the third chapter his works and his letters are studied and his understanding of sûfizm is dealt with from different point of views. The conclusion that is desired is as follows: Abdulhakim-i Arvâsî was adopted the idea of ”Vahdat-i Shuhûd“ which Imam Al-Rabbani developed in mistisizm. According to him ”Rabıta" is fully in accordence with Islam and it can be supported by all Islamic sources i.e... as Qur'an and Sunnah and Ijma. He is carefull about the correspondance Shariah and tarigah and rejects all tarigahs (orders) that are not in accordance with Islam.