Türk kamu yönetiminde dijitalleşmenin önemi: UYAP bilişim sistemi örneği
The importance of digitalization in Turkish public administration: The example of UYAP information system
- Tez No: 903077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda birçok alanda olduğu gibi kamu yönetimi alanında da dijitalleşme süreci yaşanmaktadır. Kamu yönetiminde dijitalleşmenin en önemli örneğini ise e-devlet uygulaması oluşturmaktadır. Kamu hizmetlerinin eskiye oranla daha hızlı, etkili ve verimli sunulmasını sağlayan e-devlet uygulaması, birçok ülkede olduğu gibi Türk kamu yönetiminde de büyük ilgi görmektedir. Türk kamu yönetiminde birçok kamu hizmetinin elektronik ortamda sunulmasını sağlayan e-devlet uygulaması, hemen hemen her kurum ile entegre olacak şekilde düzenlenmektedir. E-devlet uygulamasının birçok önemli projesi olmakla birlikte bu uygulamanın Türk yargı sistemindeki en önemli yansıması ise Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'dir. Bu çalışmada da Türk yargı sistemine önemli katkılar sağlayan UYAP Bilişim Sistemi üzerinde durulmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada, öncelikle Türk kamu yönetimi ele alınmaktadır. Ardından dijitalleşmenin kavramsal çerçevesi üzerinde durulmaktadır. Daha sonra ise UYAP Bilişim Sisteminin genel çerçevesine ve bu sisteme yönelik önemli görüşlere yer verilmektedir. Sonuç kısmında ise elde edilen bulgular çerçevesinde UYAP Bilişim Sistemine yönelik öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a digitalization process has been experienced in the field of public administration, as in many other fields. The most important example of digitalization in public administration is e-government application. E-government application, which enables public services to be provided faster, more effectively and more efficiently than before, attracts great attention in Turkish public administration, as in many countries. E-government application, which enables many public services in Turkish public administration to be provided electronically, is designed to be integrated with almost every institution. Although there are many important projects of e-government application, the most important reflection of this application in the Turkish judicial system is the National Judicial Network Project (UYAP). This study focuses on the UYAP information system, which makes significant contributions to the Turkish judicial system. In this study, which consists of three parts, firstly Turkish public administration is discussed. Then, the conceptual framework of digitalization is emphasized. Then, the general framework of the UYAP information system and important opinions about this system are included. In the conclusion section, suggestions are made for the UYAP information system within the framework of the findings.