Ahmet Zeki Kocamemi ve Ali Avni Çelebi resimlerinin plastik açıdan incelenmesi
Examination of Ahmet Zeki Kocamemi and Ali Avni Çelebi's paintigs from a plastic point of view
- Tez No: 903097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Bilim Dal
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ahmet Zeki Kocamemi ve Ali Avni Çelebi resimlerinin plastik açıdan incelenmesi başlıklı araştırma ile kültür ve insanın etkileşimi, alınan eğitimlerin yansımalarıyla sanatçılarımızın Çağdaş Türk Resim Sanatı için yapmış oldukları çalışmalar ve yeni üslup özellikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Sanatçıların aldıkları eğitimler ve üyesi oldukları resim grupları içerisinde yapmış olduklarına yer verilen ikinci bölümde, Cumhuriyet Dönemi Türk Resim Sanatı ile başlayıp, Çağdaş Türk Resim Sanatını oluşturan başlıca yönelişler ve resim gruplarına yer verilmiştir. Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar birliğinin kurucu üyelerinden olan Ahmet Zeki Kocamemi ve Ali Avni Çelebi'nin hayatı, üslup özellikleri, Hans Hoffmann atölye yılları ile almış oldukları eğitimin sanatlarına yansımaları gözlemlenmiştir. Kübist ve konstrüktivist etkilerle yola çıkıp kendi üsluplarını oluşturan sanatçılarımızın resimleri incelenirken nitel araştırma yöntemlerinden betimsel yöntem kullanılmıştır. Nitel verileri elde etmek için sanatçılara ait eserler Prof. Dr. Tayfun Akkaya'nın Akademik ve Disiplinlerarası Yeni Sanat Eleştirisi Kuramı ile hazırlanan sorularla uzman görüşüne başvurularak plastik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the research entitled The study of Ahmet Zeki Kocamemi and Ali Avni Çelebi paintings from a plastic point of view, the interaction of culture and people, the studies that our artists have done for Contemporary Turkish Painting and the new stylistic features have been tried to be understood with the reflections of the trainings received. In the second part, which includes the training received by the artists and what they have done in the painting groups of which they are members, the main trends and painting groups that make up the Contemporary Turkish Painting Art, starting with the Turkish Painting Art of the Republican Period, are included. The life of Ahmet Zeki Kocamemi and Ali Avni Çelebi, who are the founding members of the Independent Painters and Sculptors association, their stylistic characteristics, the reflections of the education they received with the Hans Hoffmann workshop years on their art have been observed.Descriptive method, one of the qualitative research methods, was used when examining the paintings of our artists who set out with cubist and constructivist influences and formed their own styles. In order to obtain qualitative data, the works belonging to the artists Prof. Dr. The questions prepared with Tayfun Akkaya's Academic and Interdisciplinary Theory of New Art Criticism were examined from a plastic point of view by applying expert opinion.