Dijital bağımlılık ve aile ilişkileri: Etkileşimler ve sonuçlar
Digital addiction and family relationships: Interactions and results
- Tez No: 903110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bilgi çağının getirdiği dijital teknoloji, bireylerin bilgiye erişim ve paylaşım biçimlerini değiştirmiştir. Dijital teknolojilerin hayatımızın her alanına entegre olması bilgiye ulaşımı kolaylaştırmış ancak bu durumun kontrolsüz kullanımı çeşitli sosyal ve psikolojik sorunları beraberinde getirmiştir. Dijitalleşme çağının hızla ilerlemesi aile kurumunu yakından etkilemektedir. Bu durum aile kurumu ve toplum yapısı için önemli bir risk teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, dijital bağımlılığın aile ilişkilerindeki etkilerini ve bu etkilerin sonuçlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, bireylerde dijital bağımlılık bağlamında meydana gelen değişimler ve sonuçlar ele alınmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda dijital bağımlılığı olan birey/bireyleri içinde bulunduran 20 aile ile görüşme sağlanmıştır. Aileler DSM-5 tanı kriterlerine göre seçilmiş ve nitel araştırma yöntemi kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel analiz yöntemiyle görüşmelerden elde edilen veriler düzenlenmiş ve temalar oluşturulmuştur. Bu süreç, dijital bağımlılığın aile üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için nitel verilerin detaylı bir şekilde incelenmesini sağlamıştır. Dijital bağımlılığın aile içindeki yüz yüze iletişimi olumsuz yönde etkilediği, anne-baba ve çocuklar arasında çatışmalara neden olduğu, bireyleri yalnızlaştırdığı ve aile içi ilişkileri zayıflattığı görülmüştür. Dijital araçların aşırı kullanımı, bireyi kendi kimliğinden uzaklaştırıp nesnel ve somut bir birey haline dönüştürdüğü tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, elde edilen bulgulara göre dijital bağımlılığın aile ilişkileri üzerindeki etkileşim ve sonuçları ele alınmıştır. Aile dinamiklerindeki bozulmalar göz önünde bulundurularak sosyal hizmet pratiklerinde dijital bağımlılıkla başa çıkma yöntemleri ve aile içindeki ilişki ve iletişimi güçlendirmeye yönelik çeşitli çözüm önerileri geliştirilerek kapsamlı bir bakış açısı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital technology brought by the information age has changed the way individuals access and share information. The integration of digital technologies into all areas of our lives has facilitated access to information, but the uncontrolled use of this situation has brought about various social and psychological problems. The rapid progress of the digitalization era closely affects the family institution. This situation poses a significant risk for the family institution and social structure. The aim of this study is to reveal the effects of digital addiction on family relationships and the consequences of these effects. In this study, the changes and outcomes that occur in individuals in the context of digital addiction are discussed. As a result of the literature review, 20 families including individuals with digital addiction were interviewed. Families were selected according to DSM-5 diagnostic criteria and semi-structured interviews were conducted using qualitative research method. The data obtained were analyzed using the MAXQDA program. With the descriptive analysis method, the data obtained from the interviews were organized and themes were created. This process provided a detailed examination of the qualitative data to better understand the effects of digital addiction on the family. It has been observed that digital addiction negatively affects face-to-face communication within the family, causes conflicts between parents and children, isolates individuals and weakens family relationships. Excessive use of digital tools has been found to distract the individual from his/her own identity and turn him/her into an objective and concrete individual. At the end of the study, according to the findings obtained, the interaction and consequences of digital addiction on family relationships were discussed. Considering the deterioration in family dynamics, a comprehensive perspective is presented by developing methods of coping with digital addiction in social work practices and various solutions to strengthen relationships and communication within the family.