Security challenges in The Maghreb: Case study of Algeria
Mağrıp'tekı̇ güvenlı̇k sorunları: Cezayı̇r örneğı̇
- Tez No: 903111
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OSAMA AMOUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 291
Özet
Mağrip bölgesi 2011'deki Arap Baharı'nın ardından önemli güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır.Bu çalışma Cezayir'in bölgedeki değişimlerden kaynaklanan güvenlik sorunlarına verdiği acil tepkiyi analiz etmektedir.Araştırma, güvenlik sorunlarının ortaya çıkışını anlamak ve ele almak için güvenlikleştirme teorisini uygulamaktadır.Çalışma, Cezayir hükümetinin çeşitli zorluklara verdiği yanıtı güvenlikleştirme teorisi merceğinden incelemektedir.Bu çalışma, güvenlik sorunlarının nasıl inşa edildiğini ve tasvir edildiğini ve izleyicilerin olağanüstü önlemlerin gerekliliğine nasıl ikna edildiğini incelemektedir.Çalışma ayrıca terörizm, göç, demokratikleşme, komşu ülkelere dış müdahale ve Cezayir ile Fas arasındaki ilişki gibi bazı konuların güvenlikleştirilmesinin sonuçlarını da incelemektedir.Araştırmacı, çalışma boyunca güvenlikleştirme teorisini uygulamaya odaklanan bir vaka çalışması yaklaşımı kullanarak nitel bir metodoloji kullanmaktadır.Bu yaklaşım, güvenlik söyleminin analiz edilmesi, bir konunun güvenlik meselesine dönüştürülmesi ve güvenliğin inşa edilmesi süreçlerinin incelenmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The Maghreb region faced significant security challenges following the Arab Spring in 2011. This study analyzes Algeria's urgent response to the security issues emerging from the changes in the area.The research applies securitization theory to understand and address the emergence of security issues.The study examines the Algerian government's response to several challenges through the lens of securitization theory.This study examines how security issues are constructed and portrayed and how the audience is convinced of the necessity for extraordinary measures.The study also examines the outcomes of securitizing some issues, such as terrorism, migration, democratization, foreign intervention in neighboring countries, and the relationship between Algeria and Morocco.The researcher employs a qualitative methodology throughout the study, utilizing a case study approach that focuses on implementing securitization theory.This approach entails examining the process of analyzing security discourse, transforming an issue into a security issue, and constructing security