Balkanlarda yumuşak güç uygulamaları ve Türkiye
Soft power practices in The Balkans and Türki̇ye's role
- Tez No: 903128
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Son yıllarda sıklıkla incelenen konulardan birisi olan yumuşak güç, zorlama ve bedel ödetme yöntemlerini benimseyen sert gücün tam tersine, bir devletin diğer devletin davranışları üzerinde gerçekleştirmek istediği değişimi diplomasi, kültür ve siyaset gibi enstrümanları kullanmak suretiyle cazip hale getirerek ikna etme yoluyla elde etme kapasitesi olarak tanımlanabilir. Soğuk Savaş ve öncesindeki süreçte uluslararası politikada güç kavramı askeri ve siyasi otorite ile bunların sahip olduğu kaynakları çağrıştırmaktaydı. Askeri kapasite veya güç dengelerinde merkezi bir konumda olmak güçlü olmanın temel ölçütüydü. Ancak soğuk savaş döneminde gücün elde edilmesi, bileşenleri ve kullanımı kapsamında görülen radikal değişimler, sert güç kapasitesi anlamında öne çıkan ülkeleri bile farklı arayışlara itmiştir. Günümüz bilgi çağına gelindiğinde, en etkin gücün toplum mühendisliği, kamuoyunu yönlendirebilme, ikna ve pazarlık yeteneği olduğu söylenebilir. Bu çerçevede Balkan coğrafyasındaki“yumuşak güç”olarak adlandırılan uygulamaların başarısı, Türkiye için akraba topluluklar ile güçlü bağların sürdürülebilmesi ve bölge istikrarına katkıda bulunması bağlamında stratejik bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Soft power, which is one of the subjects frequently examined in recent years, can be defined as the capacity of a state to achieve the change on the behavior of another state through persuasion by making it attractive by using instruments such as diplomacy, culture and politics, in contrast to hard power, which adopts methods of coercion and making people pay a price. Before and during the Cold War, the concept of power in international politics were associated with military and political authority and the resources they possessed. Being in a central position in military capacity or balance of power was the basic criterion of being powerful. However, the radical changes in the acquisition, components and use of power during the Cold War pushed even the countries that stood out in terms of hard power capacity to seek different pursuits. In today's information age, it can be said that the most effective power is social engineering, the ability to direct public opinion, persuade and negotiate. In this context, the success of the so-called“soft power”practices in the Balkan geography is of strategic importance for Turkey in terms of maintaining strong ties with related communities and contributing to regional stability.