Havayolu şirketlerinde birim maliyeti etkileyen faktörlerin panel veri analiz yöntemi ile incelenmesi
An investigation of the factors affecting unit cost in airline companies using panel data analysis method
  1. Tez No: 903127
  2. Yazar: BURÇİN EREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel veya düşük maliyetli havayolu ayrımı yapmaksızın, işletmelerde birim maliyete etki eden faktörleri incelemektir. Çalışmaya dahil edilen yirmi üç halka açık havayolu işletmesi dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Bu durumun yapılacak olan analizin geniş kapsamlı olmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın zaman boyutu 2008-2022 yıllarına ait veriler ile sınırlandırılmıştır. 2008 yılından önceki bazı verilerin eksik olması ve bu tarihten önce bazı şirketlerin halka açık olmaması sebebiyle 2008 yılı ve sonrası analize dahil edilmiştir. Havayolu işletmelerinde birim maliyete etki eden faktörler kapsamında ütilizasyon, uçak sayısı, doluluk oranı, yakıt fiyatı, bakım gideri, personel gideri ve kur değişkenleri tercih edilmiştir. Veriler şirketlerin resmi sitelerinde yayınlamış oldukları finansal tablolardan, faaliyet raporlarından, ülkelerin sivil havacılık otoritelerinin yayınladıkları raporlardan ve şirketlerin ilgili departmanlarından mail yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara panel veri analizinden faydalanılarak ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçların literatüre ve hava taşımacılığı sektörüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting unit costs in businesses, regardless of traditional or low-cost airlines. Twenty-three publicly traded airlines included in the study operate in different regions of the world. It is thought that this situation will contribute to the comprehensiveness of the analysis. The time dimension of the study is limited to data from 2008-2022. Since some data before 2008 were missing and some companies were not publicly traded before this date, 2008 and later were included in the analysis. Within the scope of factors affecting unit costs in airline companies, utilization, number of aircraft, load factor, fuel price, maintenance expense, labor expense and exchange rate were preferred. The data was obtained from the financial statements published on the official websites of the companies, their annual reports, the reports published by the civil aviation authorities of the countries, and via e-mail from the relevant departments of the companies. The results of the study were obtained by using panel data analysis. It is considered that the results obtained will make significant contributions to the literature and the air transportation industry.