Yazılı kaynaklar arkeolojik veriler ışığında roma ölü kültündeki ritüeller
Rituals in the roman death cult in the light of written sources and archaeological evidence
  1. Tez No: 903307
  2. Yazar: BUSE BURSALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde ulusal kamuoyunun büyük kısmı dini konularla ilgilenmektedir. İnsanların her dönemde inanışlara verdiği önem yadsınamaz. Bu çalışmada, Roma toplumlarının dini yaşantıları ele alınmıştır. Roma'nın ölü kültü ritüelleri, yazılı kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında incelenmiştir. Ölü kültü, ölüm sonrası süreçleri ve ritüelleri kapsar. Roma festivalleri, Parentalia, Feralia ve Lemuria gibi alt başlıklarda detaylandırılmıştır. Galyalı savaşçı Andematunnum'un vasiyeti, Roma ölü kültü hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Araştırmanın amacı, Roma'nın ölü gömme ritüelleri ve festivallerinin toplumsal değerlerini ve tarihsel süreçlerini anlamaktır. Antik metinler, arkeolojik buluntular ve modern araştırmalar kullanılarak ritüellerin sosyo-kültürel ve toplumsal etkileri incelenmiştir. Tezde elde edilen bulgular, Roma festivallerinin toplumsal birlikteliği artırarak sosyal hiyerarşiyi sürdürdüğünü ve dini inançları pekiştirdiğini göstermektedir. Parentalia gibi aile festivalleri, bireyler arasında birlikteliği sağlarken, Lemuria gibi ritüeller toplumsal korkuları ve endişeleri yatıştırmıştır. Bütün bu festivallerin amacı, ölmüş ataların ruhlarını anmak ve onların huzurunu sağlamaktır. Ayrıca, siyasi, resmi ve ulusal özellikler gösteren festivaller de düzenlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, yazılı kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında Roma'nın festivalleri ve ölü kültünü incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the modern era, a significant proportion of public discourse concerns religious topics. Throughout history, the importance of beliefs has been evident. This study examines the religious life of Roman societies. The death cult rituals of Rome are analysed through written sources and archaeological data. The death cult encompasses all details following the announcement of death. Roman festivals, detailed under subheadings such as Parentalia, Feralia, and Lemuria, are explored. The will of the Gallic warrior Andematunnum provides significant insights into Roman death cult rituals. The aim of the research is to understand the social values and historical processes of Rome's burial rituals and festivals. To this end, ancient texts, archaeological findings, and modern research are utilised to examine the socio-cultural and societal impacts of these rituals. The findings indicate that Roman festivals enhanced social cohesion, maintained social hierarchy, and reinforced religious beliefs. Family festivals like Parentalia fostered unity among individuals, while rituals like Lemuria alleviated societal fears and anxieties. The primary purpose of these festivals was to honour the spirits of deceased ancestors and ensure their peace. Additionally, political, official, and national festivals were also organised. This study aims to analyse Roman festivals and the death cult in light of written sources and archaeological evidence.