Mültecilere yönelik arzulanan sosyal mesafe ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide zenofobinin aracı rolü
The mediating role of xenophobia in the relationship between desired social distance towards refugees and social anxiety
  1. Tez No: 903336
  2. Yazar: SİMA GÖZDE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın temel amacı mültecilere yönelik arzulanan sosyal mesafe ile sosyal kaygı ilişkisinde zenofobinin aracı rolünü araştırmaktır. Bu çerçevede, bağımsız değişken mültecilere yönelik sosyal mesafe, bağımlı değişken sosyal kaygı olarak dahil edilmiş ve aracı değişken olarak zenofobi test edilmiştir. Araştırma 2023-2024 yılları arasında Türkiye içinde yaşayan 18-65 yaş arası Türk vatandaşlığına sahip yetişkinlerden Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Cevaplanan 458 anket değerlendirmeye alınmıştır Bu araştırmada, SPSS 27 yazılımı kullanılarak tüm istatistiksel analizler gerçekleştirildi. Aracı rol analizi için Process Macro 4.2 programı kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi, demografik değişkenlere göre farklılıkları anlamak için Bağımsız Gruplar T-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Aracı rol analizi için Process Macro 4.2 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda mültecilere yönelik arzulanan sosyal mesafe; sosyal kaygı ve zenofobi üzerinde negatif yönlü etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Sosyal Kaygı ve zenofobi arasında ise pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Mültecilere yönelik arzulanan sosyal mesafe ve sosyal kaygı ilişkisinde zenofobinin aracı bir rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate the mediating role of xenophobia in the relationship between desired social distance towards refugees and social anxiety. In this context, the independent variable was desired social distance towards refugees, the dependent variable was social anxiety, and xenophobia was tested as the mediating variable. The research was conducted among Turkish citizens aged between 18-65 living in Turkey between 2023-2024, and data were collected using Google Forms. A total of 458 completed surveys were included in the analysis. All statistical analyses were performed using SPSS 27 software. Process Macro 4.2 program was utilized for the mediation analysis. Pearson correlation analysis was employed to determine the relationships between the scales, while Independent Samples T-test and ANOVA tests were used to understand differences based on demographic variables. Process Macro 4.2 program was used for the mediation analysis. The results of the study revealed that desired social distance towards refugees had a negative effect on both social anxiety and xenophobia. A positive relationship was found between social anxiety and xenophobia. It was concluded that xenophobia played a mediating role in the relationship between desired social distance towards refugees and social anxiety.