Nil Nehri ve Mısır'a etkisi 'Burci Memlûkler (784-923/1382-1517)'
Ni̇le Ri̇ver and i̇t's i̇mpact on Egypt 'Burji Mamluks (784-923/1382-1517)'
- Tez No: 903335
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Mısır'ın hayat kaynağı olan Nil Nehri'nin Memlûk-Türk Devleti'nin ikinci devresini oluşturan Burcî/Çerkes Memlûkler (784-923/1382-1517) dönemindeki siyasî, askerî, ekonomik, sosyal ve kültürel etkilerini ortaya koymaktır. Nitekim Nil Nehri, bu coğrafya da varlık gösteren medeniyetlerin oluşumları ve şekillenmeleri üzerinde önemli roller üstlenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle birinci bölümde okuyucuya ön rehber niteliğinde Nil'e dair genel bilgilere yer verilmiştir. Ardından konunun kronolojik takibinin yürütebilmesi adına tez üç temel başlığa ayrılarak konu başlıkları detaylandırılmıştır. İkinci bölüm, İslam Öncesi'nden Bahri Memlûkler'e, üçüncü bölüm Burcî Memlûkler'de Nil Nehri'nin siyasî hadiselerde üstlendiği rollere ve son bölüm de ise nehrin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the political, military, economic, social and cultural effects of the Nile River, the life source of Egypt, during the Burji/Circassian Mamluks (784-923/1382- 1517) period, which constituted the second period of the Mamluk-Turkish State. As a matter of fact, the Nile River played an important role in the formation and shaping of the civilizations that existed in this geography. In this direction, first of all, general information about the Nile is given as a preliminary guide for the reader in the first chapter. Then, in order to be able to follow the subject chronologically, the thesis is divided into three main headings and the headings are detailed. The second section is from Pre-Islamic to Bahri Mamluks, the third section focuses on the roles of the Nile River in political events in the Burji Mamluks, and the last section focuses on its socio-economic and socio-cultural impression.