Türkiye'nin enerji arz talep dengesi ve bu bağlamda enerji politikalarının analizi
Analysis of Turkey's energy supply-demand balance and energy policies in this context
  1. Tez No: 903390
  2. Yazar: FATMA İLKCAN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Enerji, modern toplumların gelişimi ve sürdürülebilirliği için hayati öneme sahiptir. Ekonomik büyümeden sanayiye, ulaşımdan günlük yaşamın her alanına kadar enerji, tüm faaliyetlerin temelini oluşturur. Doğal kaynakların sınırlılığı ve çevresel etkiler göz önüne alındığında, enerji kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması kritik hale gelmiştir. Yenilenebilir enerjiye geçiş, iklim değişikliği ile mücadelede ve enerji arz güvenliğinin sağlanmasında kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle, enerjiyi verimli kullanmak ve temiz enerji kaynaklarına yönelmek, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmanın anahtarı niteliğindedir. Bu tez çalışmamda Türkiye'nin enerji arz talep dengeleri incelenerek, bununla ilgili enerji politikalarının analizi yapılmıştır. Enerji üretim yöntemleri ile başlayarak fosil, yenilenebilir ve nükleer kaynaklı enerji üretimlerine değinilmiştir. Türkiye'nin enerji kaynakları hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Türkiye'de geçmiş ve gelecekte ki enerji üretimi, tüketimi ve yöntemleri ile birlikte enerji yatırımları hakkında bilgiler verilmektedir. Gerekli kanun, mevzuat ve yönetmelikler incelenmiş, enerji ile ilgili uygulanan politikalarla birlikte devlet kurumlarının bu anlamda görevleri ele alınmıştır. Türkiye'nin enerjide sürdürülebilir, güvenli ve çevreye karşı daha temiz olan yenilenebilir alternatif enerjilerin kullanmasıyla ulaşılan veriler ile özellikle günümüzde ülkeler arası güç üstünlüğünün, güvenin sağlanması adına nükleer enerji gibi enerji alternatifinden elde edilen veriler ışığında, bilgilerin sentezlenmesiyle analiz edilerek sonuç kısmına nihai olarak çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında yenilenebilir enerji ve diğer alternatif enerji üretimlerinin gerekli fizibilite raporları incelenerek güncel piyasa analizleri yapılmıştır. Bu doğrultuda analiz bölümünde, santrallerin kurulum maliyetleri, kullanılan birim maliyetler göz önüne alınarak hesaplanmış ve bu kapsamda enerji santrali kurulması durumunda ortaya çıkacak durum analizleri yapılmıştır. Yine hesaplanan maliyetler kapsamında literatüre katkı sağlamak için uygun santral tipleri ile ilgili analiz sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is of vital importance for the development and sustainability of modern societies. From economic growth to industry, from transportation to daily life, energy makes all production possible. Considering natural capacity limitations and flash effects, it has become critical to use energy capacity efficiently and sustainably. The transition to renewable energy plays a key role in combating climate change and ensuring energy security. Therefore, efficient use and a shift toward clean energy sources are essential keys to creating a sustainable world for future generations. In this thesis, Turkey's energy supply-demand balance is examined, and an analysis of related energy policies is conducted. Starting with energy production methods, fossil, renewable, and nuclear-based energy productions are addressed. Information on Turkey's energy resources is provided. The study presents data on past and future energy production, consumption, methods, and energy investments in Turkey. Relevant laws, regulations, and directives are reviewed, and the roles of government institutions in implementing energy-related policies are discussed. In this study, data obtained from Turkey's use of sustainable, secure, and environmentally cleaner renewable alternative energies are analyzed alongside data from nuclear energy, an alternative that contributes to inter-country power dominance and security. By synthesizing this information, the study aims to provide a final analysis and present solution recommendations in the conclusion section. In light of all this information, feasibility reports for renewable energy and other alternative energy productions have been reviewed, and current market analyses have been conducted. In the analysis section, the setup costs of power plants and unit costs used were calculated, considering potential scenarios that may arise from establishing an energy plant. Additionally, within the scope of calculated costs, analysis results regarding suitable types of power plants have been presented to contribute to the literature.