Yedinci sınıf açılar ve çokgenler konusunun öğretiminde somut materyal ve eğitsel oyun kullanımının etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Invesigation of the impact of using concrete materials and educational games on teaching seventh grade angles and polygons subject with respect to a variety of variables
  1. Tez No: 903423
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, somut materyal ve eğitsel oyun kullanımının 7. sınıf öğrencilerinin açılar ve çokgenler konusuna yönelik başarılarına, motivasyonlarına, kaygı düzeylerine, tutumlarına ve özyeterliklerine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Ağrı ilinde bir devlet ortaokulunun 7. sınıf düzeyinde iki farklı sınıfta öğretimlerine devam eden toplam 41 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yaklaşıma dayalı yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Başarı testi ve Motivasyon-Kaygı-Tutum-Özyeterlik ölçekleri deney ve kontrol gruplarına ön test olarak uygulanmış, sonrasında kontrol grubunda müfredatta öngörüldüğü gibi, deney grubunda ise bu konular materyal ve eğitsel oyunlarla desteklenerek işlenmiştir. Uygulama 6 hafta sürmüştür. Öğretim sürecinin sonunda her iki gruba da son testler uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin, uygulamayla ilgili düşünceleri yazılı görüş formu kullanılarak alınmıştır. Yapılan analizlerin sonucu olarak, başarı ve özyeterlik testlerinde deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiş, diğer ölçeklerde istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Betimsel olarak analiz edilen nitel verilerden elde edilen bulguların nicel testlerden elde edilen bulguları destekler nitelikte olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular kullanılan ders materyallerinin ve eğitsel oyunların, öğrenme sürecini ilgi çekici ve eğlenceli hale getirdiği, öğrencilerin matematiği sevmelerinde rol oynadığı ve matematik konularını daha iyi ve daha kolay algılamalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Son olarak bulgular matematik dersinde kullanılan somut materyallerin ve eğitsel oyunların, öğrencilerin öğrenme süreçlerine katkısı ve bu tür materyallerin tasarlanmasının-hazırlanmasının-kullanılmasının önemi açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of using concrete materials and educational games on 7th grade students' achievement, motivation, anxiety levels, attitudes, and self-efficacy in the subject of angles and polygons. The sample of the research consists of a total of 41 students from two different classes at a public middle school in Ağrı province. A quasi-experimental design based on a quantitative approach was used in the study. Achievement tests and Motivation-Anxiety-Attitude-Self-efficacy scales were applied as pre-tests to both the experimental and control groups. The control group followed the curriculum as prescribed, while the experimental group received instruction supported by materials and educational games. The implementation lasted for 6 weeks. At the end of the teaching process, post-tests were applied to both groups. Additionally, the opinions of the experimental group students about the implementation were collected using a written opinion form. The analysis results revealed a statistically significant difference in favor of the experimental group in the achievement and self-efficacy tests, while no statistically significant difference was found in the other scales. The findings obtained from the analysis of the written opinion forms support the quantitative test results. The findings indicate that the use of instructional materials and educational games made the learning process engaging and enjoyable, played a role in fostering a love for mathematics among students, and helped them understand mathematical topics better and more easily. The findings were discussed in terms of the contribution of concrete materials and educational games used in mathematics classes to the students' learning processes and the importance of designing, preparing, and using such materials.