Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerinin dijital insani bilimlere yönelik bakış açıları
Perspectives of Information and Records Management students on digital humanities
  1. Tez No: 903432
  2. Yazar: OSMAN FURKAN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın konusu, dijital insani bilimlerin bilgi ve belge yönetimi ile olan ilişkisini ve bu disiplinin bilgi toplumu sürecindeki artan önemini araştırmaktır. Dijital insani bilimler, bilgi ve belge yönetimi alanında verilerin anlamlandırılması ve yoğun bilgi yığınının yönetimi için kritik bir rol oynamaktadır. Bilgi ve belge yönetimi bölümü, dijital insani bilimler araçlarını benimsemeli ve bu konudaki eğitim seviyesini artırmalıdır. Araştırmanın amacı, dijital insani bilimlerin bilgi yönetimi alanına katkısını değerlendirmek ve BBY öğrencilerinin dijital insani bilimler konusundaki farkındalık ve bakış açısını ölçmektir. Elde edilen bulgular, dijital insani bilimler konusunda eğitim ve farkındalığın artırılması gerektiğine işaret etmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, dijital insani bilimler ve bilgi yönetimi arasındaki bağın güçlendirilmesi gerekmektedir. Kütüphaneler ve bilgi merkezleri, dijital insani bilimlerin araştırmacılar için sunduğu araçlara erişimi kolaylaştırmalı ve bu alanda eğitimler vermelidir. Aynı zamanda, bu alanda çalışan profesyonellerin ve öğrencilerin dijital insani bilimlerin sunduğu fırsatları değerlendirebilmeleri için daha fazla eğitime ve farkındalığa ihtiyaç vardır. Bu çalışma, dijital insani bilimler ve bilgi yönetimi arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için atılabilecek adımları belirlemek amacıyla yapılmıştır ve bu alanda eğitim ve farkındalığın artırılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to investigate the relationship between digital humanities and information and document management, as well as the growing importance of this discipline in the context of the information society. Digital humanities play a critical role in the field of information and document management by providing tools for interpreting data and managing the overwhelming amount of information. The field of information and document management should embrace digital humanities tools and enhance its educational scope in this area. The objective of this study is to evaluate the contribution of digital humanities to the information management field and measure the level of awareness among Information and Document Management (BBY) students in digital humanities. The findings suggest that education and awareness in the field of digital humanities need to be increased. According to the research results, the connection between digital humanities and information management should be strengthened. Libraries and information centers should facilitate access to tools provided by digital humanities for researchers and offer training in this field. Furthermore, professionals and students in this field need more education and awareness to fully exploit the opportunities that digital humanities offer. This study aims to identify steps to strengthen the connection between digital humanities and information management, with the goal of increasing education and awareness in this area.