Kayıp sonrası travmatik yas düzeyi ile dini başa çıkma arasındaki ilişki: Trakya örneği
The relationship between traumatic grief level and religious coping after loss: The Case of Thrace
  1. Tez No: 903454
  2. Yazar: ŞULE GÜL ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: DR. NUR AKBULUT KILIÇOĞLU, PROF. DR. ALİ AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Trakya bölgesinde yaşayan ve son 6 ay içerisinde sevdiği bir yakınını kaybeden kişilerin travmatik yas düzeyleri ile dini başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modelidir. Araştırmanın örneklemini Trakya bölgesinde yaşayan, sevdiği bir yakınını son 6 ay içerisinde kaybetmiş 472 (360 kadın, 112 erkek) kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Dini Başa Çıkma Ölçeği ve Travmatik Yas Ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız grupların ölçüm sonuçlarını karşılaştırmak için bağımsız gruplar t testi, üç veya daha fazla grubun ortalamalarını karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. İki farklı ölçme aracının sonuçları ölçüm arasındaki ilişkinin yönünün ve gücünü değerlendirmek amacıyla Pearson korelasyon katsayısı incelenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, kadınların pozitif dini başa çıkma ve travmatik yas puanları erkeklere göre daha yüksektir. Evli olan katılımcıların pozitif dini başa çıkma ve negatif dini başa çıkma puanları bekar bireylere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Hem pozitif dini başa çıkma hem de negatif dini başa çıkma puanları yükseldikçe travmatik yas puanı da yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between traumatic grief levels and religious coping levels in individuals living in the Thrace region who have lost a loved one in the last six months. The research method employed is a descriptive research model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 472 individuals (360 women, 112 men) residing in the Thrace region who have lost a loved one in the past six months. The data collection instruments used in the study include the Personal Information Form, the Religious Coping Scale, and the Traumatic Grief Scale. To compare the measurement results of independent groups, the independent samples t-test was used, and the one-way ANOVA test was conducted to compare the means of three or more groups. The Pearson correlation coefficient was examined to assess the direction and strength of the relationship between the results of the two different measurement tools. In light of the findings, women's positive religious coping and traumatic grief scores are higher than men. Positive religious coping and negative religious coping scores of married participants are significantly higher than single individuals. As both positive religious coping and negative religious coping scores increase, the traumatic grief score also increases.