Havacılık okularında akreditasyon: Sivil havacılık kabin hizmetleri programı örneği
Accreditation in aviation schools: An Example of civil aviation cabin services program
- Tez No: 903475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sivil havacılık kabin hizmetleri alanında eğitim vermekte olan üniversitelerde uygulanan müfredatların tasarlanması, oluşturulması ve uygulanması süreçlerinde havacılık sektörünün beklentilerinin karşılanabilmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınması mezun öğrencilerin istihdamını kolaylaştırmakta ve havacılık sektörünün nitelikli insan kaynağı ihtiyacının giderilmesine fayda sağlamaktadır. Bu çalışma, üniversiteler ile iş dünyası arasında gerçekleşecek iş birliklerinin önemi tüm sektörler için önemli bir unsur kabul edilirken, bu bağlamda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile Yüksek Öğretim Kurumu birlikteliğinde sivil havacılık sektörü temsilcilerinin ve üniversite temsilcilerinin katılımı ile oluşturulmuş eğitim komisyonu faaliyetleri, sivil havacılık alanında eğitim vermekte olan üniversitelerin ders içerikleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün sivil havacılık kabin hizmetleri programlarını yetkilendirme koşulların araştırılması amacı ile yapılmıştır. Sivil havacılık kabin hizmetleri alanındaki akademik çalışmaların geliştirilmesi ve sivil havacılık kabin hizmetleri alanında yetkin mezunlar yetiştirilmesine yönelik yapılan bu çalışmada, 2024 vizyonunda kabin personeli ihtiyacının yetkilendirilmiş programlardan karşılanabileceği ancak yetkilendirilen üniversitelerin ortak bir müfredata sahip olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking the necessary precautions in order to meet the expectations of the aviation industry in the processes of designing, creating and implementing the curricula applied in universities that provide education in the field of civil aviation cabin services, facilitates the employment of graduate students and helps meet the need for qualified human resources in the aviation industry. While this study considers the importance of collaborations between universities and the business world as an important element for all sectors, in this context, the activities of the training commission established with the participation of civil aviation sector representatives and university representatives in cooperation with the General Directorate of Civil Aviation and the Higher Education Institution, training in the field of civil aviation. The course contents of the universities providing services were prepared with the aim of investigating the conditions for authorization of civil aviation cabin services programs by the General Directorate of Civil Aviation. In this study, which was conducted to develop academic studies in the field of civil aviation cabin services and to train competent graduates in the field of civil aviation cabin services, it was concluded that the need for cabin personnel in the 2024 vision can be met from authorized programs, but the authorized universities do not have a common curriculum.