Türkiye için minimum VS30 tahmininde jeoloji ve topografya koşullu kantil ve lojistik regresyon modellerinin kullanımı
The use of quantile and logistic regression models for minimum of VS30 conditioned on geology and topography in Turkiye
- Tez No: 903496
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye için proxy tabanlı Vs30 haritalarının geliştirilmesinde kullanılabilecek regresyon modelleri geliştirmektir, böylece hızlı deprem hasarı ve kaybı tahminlerinde saha koşullarının etkisi dikkate alınabilir. AFAD tarafından sağlanan veri setini ve UDAP-Ç-20-01 projesi kapsamında geliştirilen jeolojik ve topografik sınıflandırmaları kullanarak, bu çalışma jeolojik ve topoğrafik özelliklere bağlı olarak Vs30 değerlerinin olasılıksal koşullu tahminlerini elde etmek için kantil regresyon ve lojistik regresyon modellerini araştırmaktadır. Jeolojik sınıfların Vs30 için asıl tahmin ediciler olduğu, topografik eğimin ise ikinci seviyede sonuçlara tesir ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to develop regression models which can be used in the development of proxy-based Vs30 maps for Türkiye, so that the effect of site conditions can be considered in rapid earthquake damage and loss estimations. Using the dataset provided by AFAD, and the geological and topographical classifications developed within the project UDAP-Ç-20-01, this study explores quantile regression and logistic regression models to obtain probabilistic conditional estimations of Vs30 depending on geological and topographical properties. The geological class is found to be the prominent estimator for Vs30, and the topographical gradient contributes to the predictions secondarily.