Muhammed Bâkır es-Sadr'ın hayatı ve siyasî görüşleri
The life and political views of Muḥammad Bāqir Al- Ṣadr
  1. Tez No: 903519
  2. Yazar: SABAH KULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarih boyunca Irak–Necef Şiî İlmî Havzası'nda dinî ve siyasî yönüyle ön plana çıkan birçok karizmatik lider yetişmiştir. Bu karizmatik liderlerden birisi de Muhammed Bâkır es-Sadr'dır. Çalışmamız bu noktada Muhammed Bâkır es-Sadr'ın (ö.1980) hayatı ve siyasî görüşlerini konu edinmektedir. O, 1957-1980 yılları arasında ilmî ve siyasî kişiliğiyle Irak siyasetine damga vurmuş önemli bir şahsiyettir. Öyle ki yaşadığı dönemde eylem ve düşünceleriyle büyük kitleleri harekete geçirmiş ve önde gelen Necef uleması arasında karizmatik bir lider konumuna yükselebilmiştir. Yine o, dinî görüş ve fikirleriyle itibar gören çok yönlü bir âlim olması hasebiyle Şiî çevrelerce en yüksek dinî konum kabul edilen Merciʿiyyet makamına kadar ulaşmıştır. Ayrıca Sadr, o dönemde ortaya çıkan Komünizm, Marksizm, Materyalizm ve Kapitalizm gibi çeşitli fikir ve ideolojilere karşı yazdığı eserlerle, başta Irak olmak üzere İslam dünyasında adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Neticede ilmî çalışmalarının yanı sıra toplumsal meselelerde de etkin rol alan Sadr, Irak'ta hüküm süren Baas rejimine karşı muhalefeti sebebiyle 1980 yılında idam edilmiş olup Şiî dünyasında kendisine dördüncü şehit lakabı verilmiştir. Biz de çalışmamızda İslâm Mezhepleri Tarihi biliminin yöntem ve metotlarını kullanarak öncelikle Sadr'ın hayatına dair önemli bulduğumuz ve çalışmamızın anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşündüğümüz çeşitli bilgiler sunduk. Çalışmamız, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, yöntemi, kapsamı ve kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümde Sadr'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise onun itikadî, fikrî ve siyasî görüşleri, özellikle İmâmiyye Şîa'sı bağlamında İmâmet, Hilâfet, Merciʿiyyet ve Velâyet-i Fakîh gibi konular üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışma boyunca ele alınan konulara ilişkin çeşitli kanaatlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many charismatic leaders have emerged from the S̲ h̲īʿa religious seminary of Najaf, Iraq, who have stood out both religiously and politically. One such leader is Muḥammad Bāqir al- Ṣadr. This study focuses on the life and political views of Muḥammad Bāqir al- Ṣadr (d. 1980). He was a significant figure in Iraqi politics from 1957 to 1980, known for his scholarly and political contributions. During his lifetime, al-Ṣadr mobilized large masses through his actions and thoughts, elevating himself to a position of charismatic leadership among the prominent scholars of Najaf. His broad intellectual and religious views earned him recognition in S̲ h̲īʿa groups, eventually leading him to attain the highest religious authority, the position of the Mard̲ j̲ aʿiyyat. Additionally, al- Ṣadr made a name for himself in the Islamic world, particularly in Iraq, through his writings that challenged various ideologies and philosophies of his time, including Communism, Marxism, Materialism, and Capitalism. Ultimately, due to his active opposition to the ruling Ba'ath regime in Iraq, al-Ṣadr was executed in 1980, and he is regarded as the fourth martyr in the S̲ h̲īʿa world. In this study, using the methods and approaches of the history of Islamic sects, we first present various details about al-Ṣadr's life, which we deem crucial for understanding our research. We then evaluate his political views, particularly focusing on topics such as Imāmate -Caliphate, Mard̲ j̲ aʿiyyat, and Wilāyat al-Faqīh, which are central in Imāmī S̲ h̲īʿism and prominently featured in his works. Consequently, our study is structured into an introduction, two main chapters, and a conclusion. The introduction covers the purpose, methodology, scope, and sources of the research. The first chapter provides information on al-Ṣadr's life and works, while the second chapter examines his theological, intellectual, and political views. In the conclusion, various opinions are drawn regarding the subject of the study.