Derviş Zaim sinemasında şamanın yolculuğu
The shaman's journey in Derviş Zaim's cinema
- Tez No: 903560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KABAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Derviş Zaim, 1990'lı yıllarda ana akım Türk sinemasına alternatif olarak beliren sanat sinemasının, yaygın adıyla“Bağımsız Sinema”nın temsilcilerindendir. Derviş Zaim sineması,“Bağımsız Sinema”nın genel niteliklerini taşımakla birlikte özgün bir sinema estetiği arayışıyla kültürel kodlardan ve geleneksel anlatı formlarından hem biçimsel hem de içeriksel anlamda beslenme bilinci ile çağdaşlarından ayrışmaktadır. Bu yönelimini otantik temsil ve yüzleşme kavramları ile açıklayan yönetmenin hem etik hem estetik anlamda bir iyileştirme idealinin peşinde olduğu söylenebilir. Dolayısıyla Derviş Zaim'in ele aldığı kültürel, toplumsal, politik, ekolojik sorunlara bağlı olarak filmografisinde yaygın bir tema şeklinde beliren hastalıklar, adeta mitik bir yolculuğun sonunda hakikatle yüzleşme ile ulaşılacak bir erginlenmeyle ve tedavi ritüeliyle iyileşmektedir. Filmlerindeki kahramanların arayış süreci ve bu süreci destekleyen mitsel motiflerin eski Türk dini ve şamanın yolculuğu ile ilgili oluşuna dair tespitlerimiz, bu tezde Derviş Zaim'in kurmaca filmlerine yönelik mitolojik bir içerik analizi yapmamızın sebebini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Derviş Zaim is one of the representatives of art cinema, commonly known as“Independent Cinema”, which emerged as an alternative to mainstream Turkish cinema in the 1990s. Derviş Zaim's cinema, while bearing the general characteristics of“Independent Cinema”, differs from its contemporaries with its awareness of nourishment from cultural codes and traditional narrative forms in both formal and content terms, with its search for an original cinema aesthetics. It can be said that the director, who explains this orientation with the concepts of authentic representation and confrontation, is in pursuit of a healing ideal in both ethical and aesthetic terms. Therefore, the diseases that appear as a common theme in Derviş Zaim's filmography, depending on the cultural, social, political and ecological problems he addresses, are healed with an initiation to be reached by confronting the truth at the end of a mythical journey and with a treatment ritual. Our findings regarding the quest process of the heroes in his films and the mythical motifs supporting this process being related to the ancient Turkish religion and the shaman's journey constitute the reason for conducting a mythological content analysis of Derviş Zaim's fictional films in this thesis.