Field and laboratory experiments to evaluate the effects of improvement techniques on seismic performance of highway embankments
İyileştirme tekniklerinin karayolu dolgularının sismik performansına etkisinin arazi ve laboratuvar deneyleriyle değerlendirilmesi
- Tez No: 903561
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Karayolları her şart altında hizmet vermesi beklenen temel yaşam hatlarından birisi olarak kabul edilmelerine rağmen, son yıllarda deprem etkisi altında en küçüğünden en büyük ölçeğine varacak şekilde hasar görmüşlerdir. Karayolu mühendisliğindeki güncel araştırmalar, geosentetik kullanımıyla deprem kaynaklı dinamik yüklerin başarıyla azaltılarak, deprem kaynaklı hasarların azaltılması için yeni bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceğini önermektedir. Bu tezin amacı, karayolu dolgularının sismik performansını belirlemek ve iyileştirme tekniklerinin dinamik performans üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu bağlamda arazi koşullarında tam ölçekli sismik performans testleri Mobil Sismik Sarsıcı kullanılarak, ölçekli sismik performans testleri ise sarsma masası testleriyle gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları güçlendirilmemiş, geogridle güçlendirilmiş ve EPS geofoam karayolu dolgularının dinamik performans testlerinin Mobil Sismik Sarsıcı kullanılarak yapılmasını içermektedir. Arazi deneylerinden bir önceki aşamada ise yerel zemin koşulları ve arazinin dalga yayılım özelliklerinin belirlenmesi amacıyla detaylı jeofizik ve geoteknik testler gerçekleştirilmiştir. Sarsma masası deneyleri ise üç farklı modelin 1/10 ölçekli olarak dinamik performans testlerine tabii tutulmasını içermektedir. Deneysel sonuçlar, karayolu dolgularının ivme ve yer değiştirme tepkileri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Tam ölçekli arazi deneylerinden elde edilen sonuçlarda, ölçülen ivmelerin geogrid donatılı ve EPS geofoam karayolu dolgusu modellerinde sırasıyla %68.8'e ve %80'e, yer değiştirmelerin ise sırasıyla %95.1'e and %99.3'e varan oranda azalmaktadır. Sarsma masası deneylerinden de benzer sonuçlar elde edilmiş olup, geogrid ile güçlendirme ve EPS geofoam kullanımının karayolu dolgularının yapısal stabilitesini ve dayanıklılığını önemli ölçüde artırabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Highway embankments have experienced earthquake-induced damages from minor to catastrophic scales during the past few decades despite the fact that highways are considered as major lifelines that should be in continuous operation under any circumstances. Recent advances in highway engineering suggest that geosynthetic reinforcement can be considered as a novel approach to mitigate earthquake hazards on highway embankments by reducing the effects of earthquake-induced dynamic forces successfully. The objective of this thesis is to assess the seismic performance of highway embankments as well as to evaluate the effects of improvement techniques in terms of dynamic performance of the models by performing a series of full-scale seismic performing tests and reduced scale shaking table experiments. Field experiments include the dynamic performance tests of unreinforced, geogrid reinforced and EPS geofoam highway embankments in the proposed test area using the Mobile Seismic Shaker. Local site conditions and the wave propagation properties of the test area have been investigated with the help of the geophysical and geotechnical experiments. before the full-scale seismic performance test stage. A series of shaking table tests of the 1/10 scale of the shake table models were performed. The experimental results were evaluated comparing the acceleration and displacement responses of the highway embankment models. Obtained results from full-scale experiments reveal that transmitted accelerations are up to 68.8% and 80%, and displacements are up to 95.1% and 99.3% less for the geogrid reinforced and EPS geofoam embankment models. Similar results were also obtained from shaking table experiments as geogrid reinforcement and EPS geofoam inclusions can notably enhance the structural stability and resilience of the embankment.