Türkiye'de dijital platformlar ve TRT tabii: Kamu yayıncılığı ve dijitalleşme
Digital platforms in Turkiye and TRT tabii: Public broadcasting and digitization
- Tez No: 903588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda Türkiye, dijital platformların yükselişiyle büyük bir dönüşüm geçirmektedir. İnternetin yaygınlaşması, hızlı teknolojik gelişmeler ve değişen tüketici alışkanlıkları, Türk medya sektörünü derinden etkileyerek dijital platformların ortaya çıkmasını ve gelişmesini hızlandırmıştır. İnternet erişiminin yaygınlaşmasıyla birlikte, Türk tüketicileri televizyon ve radyo gibi geleneksel medya kanallarının yanı sıra çevrimiçi içeriklere erişim imkanına kavuşmuştur. Bu dönemde, video paylaşım platformları ve çevrimiçi dizi izleme siteleri popülerlik kazanmaya başlamıştır. Türkiye'deki dijital platformlar arasında yerel yapımların ortaya çıkması bu dijital platformların gelişmesini hızlandırmıştır. Uygulama tabanlı video hizmetleri, yerel film ve dizi yapımcılarının dijital platformlarda içerik üretmeye başlamasıyla birlikte daha da hız kazanmıştır. Bu platformlar, Türk izleyicilere özgün ve yerel içerikler sunarak kendi izleyici kitlesini oluşturmaya başlamıştır. Türkiye'de dijital platformların gelişiminde uluslararası dijital platformların rolü büyük olmuştur. Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus gibi küresel dijital platformlar, Türk pazarında da etkinlik göstererek yerel rekabeti arttırdığı görülmektedir. Dijital platformların, Türkiye'de medya sektörünün içerik üretim dinamiklerini değiştirmeye devam edeceği öngörülmektedir. Dijital platformların yükselişi, Türk izleyicilerin medya tüketim alışkanlıklarını da etkilemektedir. İzleyiciler, istedikleri içeriğe her an erişebilme ve kişiselleştirilmiş deneyimler yaşama avantajlarından dolayı dijital platformlara yönelmeye başlamıştır. Türkiye'de dijital platformların ortaya çıkması ve gelişmesi, medya sektöründe köklü bir değişimi beraberinde getirmiştir. İnternetin gücüyle birleşen bu platformlar, izleyici kitlesini genişletirken aynı zamanda içerik üreticilerine yeni fırsatlar sunmuştur. Türk medya sektörünün, dijitalleşme sürecindeki bu dinamik değişimle beraber geleceğe hazırlanması beklenmektedir. Dijitalleşmeyle birlikte, dünya genelinde kamu yayıncılığı yapan dijital platformlar, kültürel etkileşim ve ulusal kimlik konularında benzersiz stratejiler geliştirmektedir. İngiltere, Avustralya, Japonya ve Fransa gibi ülkeler kamu yayıncılığını dijital platformlara taşıyarak yayıncılıklarını genişletmiştir. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), dijitalleşme çağına uyum sağlayarak kendi dijital platformunu oluşturmuştur. TRT Tabii'nin, geleneksel medyanın yanı sıra dijital ortamda da izleyicilere ulaşmayı hedefleyerek Türkiye'deki dijitalleşme sürecine kamusal bir boyut katması beklenmektedir. Bundan yola çıkarak, bu çalışmada Türkiye'deki dijital platformlar ve bunların arasında TRT Tabii'nin konumunun analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmada, TRT Tabii dijital platformunun İngiltere, Avustralya, Japonya ve Fransa gibi ülkelerin kamu yayıncılığı yapan kuruluşlarının dijital platformları arasındaki konumunu literatür tarama yöntemiyle ortaya çıkarmayı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, Türkiye has undergone a significant transformation with the rise of digital platforms. The widespread access to the internet, rapid technological advancements, and changing consumer habits have profoundly influenced the Turkish media sector, accelerating the emergence and development of digital platforms. With the proliferation of internet access, Turkish consumers have gained the opportunity to access online content in addition to traditional media channels such as television and radio. During this period, video sharing platforms and online streaming sites for series (dizis) have gained popularity. The emergence of local productions among Türkiye 's digital platforms has further fueled their growth. Application-based video services have gained momentum, particularly with local film and series producers venturing into content creation for digital platforms. These platforms have begun to establish their own audience base by offering Turkish viewers original and local content. International digital platforms have played a significant role in the development of digital platforms in Türkiye. Global platforms like Netflix, Amazon Prime Video, and Disney Plus have actively engaged in the Turkish market, increasing local competition. The rise of digital platforms is reshaping the content production dynamics in the Turkish media sector. It is also influencing the media consumption habits of Turkish viewers, who are increasingly turning to digital platforms for their ability to access desired content anytime and experience personalized viewing experiences. The emergence and development of digital platforms in Türkiye have brought about a profound change in the media sector. These platforms, empowered by the internet, are expanding audience reach and offering new opportunities for content creators. The Turkish media sector is preparing for the future amidst this dynamic transformation driven by digitization. With digitization, public broadcasting digital platforms worldwide are developing unique strategies in cultural interaction and national identity matters. Countries like the UK, Australia, the United States, Japan, and France have extended their public broadcasting to digital platforms, expanding their broadcasts. The Turkish Radio and Television Corporation (TRT) has adapted to the era of digitization by creating its digital platform. TRT Tabii aims to reach audiences both through traditional media and digitally, thus contributing to the public dimension of digitization in Türkiye. Based on this, this study aims to analyze the digital platforms in Türkiye and the position of TRT Tabii among them. Additionally, the study seeks to uncover the position of TRT Tabii's digital platform among other public broadcasting digital platforms with historical backgrounds, such as those in the UK, Australia, Japan, and France, through a literature review method.