14-18 yaş araliğindaki gençlerde yo-yo aralikli dayaniklilik testi kardiyorespiratuvar yanitlarinin incelenmesi
Cardiorespiratory response to the yo-yo intermittent endurance test in youth aged 14-18
  1. Tez No: 903669
  2. Yazar: BURAK ÖZSAKINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yo-Yo testleri, sporcuların performansını değerlendirmek için kullanılan saha testleridir ve hem takım hem de bireysel sporlarda uygulanabilir. Testler, sporcuların 20 metre aralıklı iki kule arasında gidip gelerek artan bir tempoda maksimum çaba göstermelerini içerir. Testler, genellikle 2.5 metre aralıklı iki kule ve 20 metre aralıklı bir kule ile oluşturulan bir parkurda yapılır. Yo-Yo testleri, aralıklı olarak yapılan koşu ve toparlanma süreleri içerir. Bu testler, kondisyon seviyesini değerlendirmek ve sporcuların yüksek yoğunluktaki egzersizleri tekrar yapabilme kapasitelerini ölçmek için kullanılır. Yo-Yo testlerinin iki ana bölümü vardır: Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi 1 (AT1) ve Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi 2 (AT2). AT1 testi, yüksek yoğunluktaki aerobik çalışmaları tekrarlama kapasitesini ölçerken, AT2 testi anaerobik enerji kaybı ve maksimum aerobik enerji üretimi ile ilgilenir. AT1 testi genellikle 10-20 dakika sürerken, AT2 testi daha kısa sürede tamamlanır ve genellikle 5-15 dakika sürer. Her iki test de, koşulan mesafeye ve hızlara göre sporcuların performansını değerlendirir. Yo-Yo testleri, Leger'in çok aşamalı uygunluk testinden ilham alınarak geliştirilmiştir ve farklı seviyelerde performans testi sunar. Testler, laktat eliminasyonunu, kaslardaki laktatın taşınma kapasitesini, oksidatif kapasiteyi ve glikojenolizi yansıtan önemli parametreleri değerlendirir. Bu testler, egzersiz yoğunluğu ve plazma laktat düzeyi arasındaki ilişkiyi öngörmekte kullanılır.
Özet (Çeviri)
Yo-Yo tests are field-based assessments designed to measure athletic performance and are applicable across both team and individual sports. Participants engage in maximal effort runs back and forth between two markers spaced 20 meters apart, with the running pace progressively increasing. Typically, these tests are conducted on a course featuring markers 2.5 meters apart, with one set 20 meters apart. The Yo-Yo tests incorporate intermittent running and recovery phases to assess fitness levels and the ability to perform repeated high-intensity efforts. There are two primary versions of Yo-Yo tests: the Yo-Yo Intermittent Recovery Test 1 (IRT1) and the Yo-Yo Intermittent Recovery Test 2 (IRT2). The IRT1 evaluates the capacity for repeated high-intensity aerobic activity, whereas the IRT2 focuses on anaerobic energy depletion and maximal aerobic energy production. The IRT1 typically lasts 10-20 minutes, while the IRT2 is shorter, generally lasting 5-15 minutes. Both tests assess athlete performance based on the distances covered and the speeds achieved. Developed from Leger's multi-stage fitness test, Yo-Yo tests provide performance evaluations at various levels. They measure critical parameters such as lactate clearance, lactate transport capacity in muscles, oxidative capacity, and glycogenolysis. These assessments help in predicting the relationship between exercise intensity and plasma lactate concentrations.