Creating two different artificial bone models by using a synthetic polymer (poly (lactic-co-glycolic acid) (PLGA)) and natural polymer (collagen) as a scaffold for better bone cell growth evaluation
- Tez No: 903716
- Danışmanlar: DR. LECTURER BİRCAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşlevsel yapay kemik modellerinin geliştirilmesi kemik dokusu mühendisliği alanında önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Bu nedenle bu çalışma, kemik hücresi büyümesini güçlendirmek için iskele olarak sentetik polimer (PLGA) ve doğal polimer (kolajen) kullanan iki yapay kemik modeli oluşturarak ve karşılaştırarak bu sorunun çözümüne öncülük etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, bu iskelelerin sentezini ve karakterizasyonunu, biyouyumluluk testlerini ve kemik dokusu rejenerasyonu potansiyellerini kapsamaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için, PLGA ve kolajen bazlı iskeleler, belirli oranlarda (75% baz polimer, 20% nHA, 5% CS) nano-hidroksiapatit (nHA) ve kitosan (CS) harmanlanarak çözücü dökümü/partikül süzme tekniği kullanılarak hassas bir şekilde hazırlanmıştır. İskele malzemeleri, Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) kullanılarak karakterize edilmiştir. L929 fare fibroblast hücreleri, iskelelerin biyouyumluluğunu ve hücre-iskele etkileşimlerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Bu çalışmada hipotez, PLGA tabanlı iskelelerin, biyolojik olarak parçalanabilirlik, biyouyumluluk ve ilaç salınımı yeteneklerine göre kolajen tabanlı iskelelere kıyasla kemik hücresi büyümesi için daha uygun bir ortam sunmasıdır. DSC incelemesi ve FTIR, her iki iskele türünde de bileşenlerin başarılı bir şekilde entegre edildiğini doğrulamıştır. Hücre kültürü araştırmaları, PLGA tabanlı iskelelerin, özellikle çapraz bağlayıcının yokluğunda bazı sitotoksisite gösteren kolajen tabanlı iskelelere kıyasla oldukça iyi hücre bağlanması ve çoğalması gösterdiğini tespit etmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, PLGA tabanlı iskelelerin kemik doku mühendisliği kullanımı için büyük potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, sentetik polimer iskelelerin kemik rejenerasyonu için yeterli olabileceğini ve bu konuda gelecekteki ilerlemeler için potansiyele sahip olduklarını göstermektedir. Kemik özel hücre hatları ve in vivo deneyleri içeren deneyler, potansiyel klinik uygulamalar için ön hazırlık olacaktır.
Özet (Çeviri)
The evolution of functional artificial bone models presents a critical challenge in bone tissue engineering. So, this study aims to head this issue by creating and comparing two distinguished artificial bone models using synthetic polymer (PLGA) and natural polymer (collagen) as scaffolds for amplifying bone cell growth evaluation. The main purpose of this research encompasses the manufacture and characterization of these scaffolds, the estimation of their biocompatibility, and their potential for bone tissue regeneration. To obtain these goals, PLGA, and collagen-based scaffolds were precisely prepared by using the solvent casting/particulate leaching technique, blending nano-hydroxyapatite (nHA) and chitosan (CS) in specific ratios (75% base polymer, 20% nHA, 5% CS). The scaffold materials were thoroughly by using Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). L929 mouse fibroblast cells were carefully cultured to estimate the scaffolds' biocompatibility and cell-scaffold interactions. The hypothesis proposes that PLGA-based scaffolds would offer a more appropriate environment for bone cell growth compared to collagen-based scaffolds according to their biodegradability, biocompatibility, and drug delivery capabilities. DSC examination and FTIR confirmed the successful integration of components in both scaffold types. Cell culture investigations detected that PLGA-based scaffolds showed excellent cell attachment and proliferation compared to collagen-based scaffolds, which showed some cytotoxicity, especially in the absence of cross-linker. The results acquired from the study indicate that PLGA-based scaffolds promise greater potential for bone tissue engineering usage. These results propose that synthetic polymer scaffolds might be more adequate for bone regeneration, opening great directions for future progressions. Over and above examination, including studies with bone-particular cell lines and in vivo experiments, are guaranteed to extend our comprehension and stand by for potential clinical apps.