Çocuk işçiliği ve çocuk işçilerin yaşadıkları sorunlar (Kırklareli ili örneği)
Child labor and problems experienced by child workers (Kirklareli province example)
- Tez No: 903717
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE EYLEM ÖZKAYA LASSALLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada çocuk işçilerin sorunları, bu sorunların üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi ve çocuk işçiliği üzerine oluşturulmuş kamu politikalarının bu sorunlara ne ölçüde çözüm sunabilmekte olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çocuk işçiliği konusunda yapılmış olan literatür taramasında yapılan araştırmaların çoğunluğunun çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Çocuk işçilerin sorunlarının tespiti ve çözümüne yönelik çalışmaların çok sınırlı olduğu da belirlenmiştir. Çalışmada derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Kırklareli küçük ölçekli sanayi bölgesinde çalışan çocuk işçilerden toplamda 14 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler tam metin haline getirilip MAXQDA programına aktarılarak tematik bir içerik analizi yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çocuk işçilerin yasal düzenlemelerden bağımsız çalıştırıldıkları, yeterli denetimlerin yapılmadığı, kamu politikalarının uygulanmadığı, mevzuatın aksine zor şartlar altında çalıştırıldıkları elde edilen bulgulardan bazılarıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılmış çocuk ve genç işçilerin çalışmasına dair yönetmelikte belirtilmiş çalışma yaş sınırları, işin nitelikleri, çalışma ve dinlenme süreleri gibi sınırlamaların gündelik hayatta işveren ve işletmeler tarafından uygulanmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CHILD LABOR AND PROBLEMS EXPERIENCED BY CHILD WORKERS (KIRKLARELI PROVINCE EXAMPLE) The purpose of this study is to define the issues that child laborers face, the variables that influence those issues, and the degree to which public policy regarding child labor can address these issues. The most of the studies on child labor were carried out with the intention of preventing child labor, according to the literature review on the subject. Research on detecting and resolving issues related to child labor has been shown to be quite sparse. One of the qualitative research techniques employed in this study was the in-depth interview methodology. A semi-structured interview form was developed in this direction. Interviews were conducted with 14 individuals who were employed as child laborers in the Kırklareli small-scale industrial zone. A thematic content analysis was carried out once the acquired data were converted into full text and imported into the MAXQDA. Face-to-face semi-structured interviews were held with the individuals selected using convenience sampling. The study found, among other things, that child laborers are hired in defiance of the law, that inspections are not conducted, that governmental regulations are not enforced, and that they work in hazardous settings. Additionally, it has been noted that employers and enterprises do not consistently adhere to the limitations outlined in the ÇSGB (Ministry of labor and Socail Security) regulation on the employment of child and young workers, including working age restrictions, job qualifications, and working and rest periods.