Türkiye'nin toplumsal yapısı ve kültürü
Turkey's social structure and culture
  1. Tez No: 903763
  2. Yazar: ELİF KURTBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye toplumunun zengin ve karmaşık yapısının oluşmasında, ülkenin coğrafi konumuna ilaveten, uzun tarihi geçmişinin etkisi olduğu söylenebilir. Dolayısıyla farklı kültürlerin, dillerin ve etnik grupların birleşme noktası olarak Türkiye'nin sahip olduğu kültürel mirasta geçmişten günümüze birçok medeniyetin izine rastlamak mümkündür. Bu medeniyetlerden bazıları Roma, Pers, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı olarak sıralanabilir. Uzun süren Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinin son dönemlerinde özellikle Batı ile kurulan ilişkilere bağlı olarak modernleşme çabaları dikkat çekmiştir. Bu çabaların toplumsal yapıda ve kimlik algısında değişim/dönüşüm yarattığı kabul edilmektedir. Bu değişim Cumhuriyet ile birlikte daha görünür olmuştur. Cumhuriyet döneminde, Osmanlı'dan kalan çok kültürlü yapının dönüştürülerek, daha merkezi ve aslında ulusal kimlik inşasına dönük çabaların, modernleşme, batılılaşma, milliyetçilik ve laiklik ekseninde yoğunlaştığı görülmektedir. Türkiye'nin kültürel çeşitliliğinde farklı inanç sistemlerinin yanı sıra birbirinden farklı toplum kesimlerinin yaşam tarzlarının da katkısı olduğu bir gerçektir. Ayrıca ülkenin farklı coğrafi bölgelerine ait gelenekler, müzik, dans, yemek ve el sanatları kültürel dokuyu zenginleştiren unsurlardır. Kısaca Türkiye toplumunun kültürel yapısında hem geçmişten günümüze tevarüs eden zengin tarihi mirasın hem de modernleşme sürecinin etkisini görebilmekteyiz. İşte bu çalışmada ikincil verilerden yola çıkarak Cumhuriyet'in kuruluşu ile birlikte toplum yapısı ve kültürünün nasıl teşekkül etmeye başladığı ve ne tür kimliklerin vücut bulduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede toplum hayatında yaşanan değişim ve dönüşümler, daha önce yapılan çalışmalar, matbu metinler ve anlatımlar üzerinden öğrenilmeye ve analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It can be said that, in addition to the geographical location of the country, its long historical background has influenced the rich and complex structure of Turkish society. Therefore, it is possible to trace the marks of many civilizations from past to present in the cultural heritage of Turkey, which serves as a meeting point for different cultures, languages, and ethnic groups. Some of these civilizations can be listed as the Roman, Persian, Byzantine, Seljuk, and Ottoman empires. In the later periods of the long-lasting Ottoman Empire, modernization efforts, particularly in relation to interactions with the West, became prominent. These efforts are acknowledged to have brought about changes and transformations in the social structure and the perception of identity. This change became more visible with the Republic. During the Republican era, it can be observed that the efforts to transform the multicultural structure inherited from the Ottoman Empire into a more centralized and national identity focused on modernization, westernization, nationalism, and secularism. It is a fact that different segments of society, along with various belief systems, have contributed to Turkey's cultural diversity. Additionally, the traditions, music, dance, cuisine, and handicrafts belonging to different geographical regions of the country are elements that enrich the cultural fabric. In short, within the cultural structure of Turkish society, we can observe the influence of both the rich historical heritage inherited from the past and the process of modernization. In this study, based on secondary data, an attempt was made to understand how the social structure and culture began to form with the founding of the Republic and what kinds of identities emerged. Within this framework, the changes and transformations in social life were studied and analyzed through previous studies, printed texts, and narratives.