Samsun şehir merkezinin (Nefs-i Samsun) fiziksel dönüşümü (1839-1923)
Physical transformation of the city center of Samsun (Nefs-i Samsun) (1839-1923)
  1. Tez No: 903796
  2. Yazar: YEŞİM GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSKENDER TULUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 754
Özet
Bu çalışma 1839 Tanzimat'ın ilanı sonrasında yaşanan değişim sürecinin Samsun şehir merkezinin fiziksel dönüşümüne olan etkisini nedenleriyle birlikte bir bütün olarak araştırmayı amaçlamıştır. 1923 Cumhuriyet'in ilanı ile sonlandırılan çalışma Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar I ve II, Bulgular ve Değerlendirmeler, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Genel Bilgiler bölümünde şehirlerin fiziksel dönüşümlerine etki eden dinamikler paralelinde çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi; Yapılan Çalışmalar I bölümünde Samsun'daki ilk yerleşimlerden Cumhuriyet'e kadar olan tarihi arka plan, Tanzimat'ın ilanı öncesindeki şehrin mevcut durumu; çalışmanın ana strüktürü olan Yapılan Çalışmalar II bölümünde de Nefs-i Samsun'un 1839-1923 yılları arasındaki fiziksel dönüşümü etki eden 2 adet kırılma noktasının 6 alt döneme ayrılarak incelenmiştir. Bulgular ve Değerlendirmeler bölümünde ise 6 alt döneme ait veriler eş zamanlı olarak mukayese edilmiş ve üst üste çakıştırılarak şehir merkezinde yaşanan fiziksel dönüşüm nedenleriyle birlikte ortaya konulmuştur. Sonuçlar bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı çerçevesinde elde edilen genel çıkarımlar yer almıştır. Öneriler bölümünde ise bu çalışmadan faydalanılacak yeni çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively investigate the impact of the transformation process following the 1839 Tanzimat reforms on the physical transformation of the city center of Samsun, examining both its causes and broader context. The study, concluding with the proclamation of the Republic in 1923, is structured into six main sections: General Information, Studies I and II, Findings and Evaluations, Conclusions, and Recommendations. The General Information section outlines the study's aim, scope, and methodology in the context of the dynamics influencing urban physical transformations. In Studies I, the historical background from the early settlements in Samsun up to the Republican period is examined, along with the city's condition prior to the Tanzimat reforms. Studies II, which forms the core of the research, investigates the physical transformation of Nefs-i Samsun between 1839 and 1923, segmented into six sub-periods defined by two critical turning points. In the Findings and Evaluations section, data from these six sub-periods are synchronously compared and layered, highlighting the reasons behind the physical transformation in the city center. The Conclusions section presents the general insights gained within the scope and objectives of the study.