Diyarbakır ili kent içi ulaşım sorunları ile büyükşehir belediyesi toplu taşıma sistemlerinin altyapısının tespiti ve iyileştirme önerileri
Diyarbakir province urban transportation problems and metropolitan municipality public transportation systems infrastructure detection and improvement suggestions
- Tez No: 903855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BOLAKAR TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
18.yy'dan sonra gelişen sanayi ile paralel olarak dünya genelinde kentleşme oranları hızlıca yükselmiştir. Bu hızlı kentleşmeye bağlı olarak şehirlerde bir dizi önemli sorunlar da ortaya çıkmıştır. Bu sorunların arasında en önemlisi ise kent içi ulaşım sorunudur. Kent içi ulaşım sorunu, gün geçtikçe artarak insanlık için en büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. Kent içi ulaşım sorunlarının çözümü için yıllarca yapılan araştırmalarda ve bilimsel çalışma sonuçlarında belirtildiği üzere; etkili, erişilebilir, ekonomik, güvenilir, sağlıklı ve hızlı bir ulaşım sistemi kurulması gerekmektedir. Ayrıca büyük şehirlerde özellikle ulaşım sistemi bileşenlerinin birbiriyle uyumlu ve bağlantılı olması için kapsamlı bir ulaşım planlaması da yapılmalıdır. Kent içi ulaşım sorunlarının çözümünün yanında sürdürülebilir olması da önemli bir konudur. Bu sebeplerden ötürü Diyarbakır il genelinde yaptığımız çalışmalarda kentin genel yapısına uygun, sürdürülebilir ve gelişmiş bir toplu taşıma sisteminin kurulması için kamu kurum ve kuruluşlardan aldığımız veriler ile SPSS 24.0 programında analizler yapılmış, sorunlar tespit edilmiş ve geleceğe yönelik tahminler bulunulmuştur. Çalışma neticesinde elde edilen bulgulara göre çözüm önerileri sunularak belirlenmesi gereken politikalar hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developing industry after the 18th century, urbanization rates increased rapidly around the world. Due to this rapid urbanization, a number of important problems have emerged in cities. The most important of these problems is the urban transportation problem. The urban transportation problem has become one of the biggest problems for humanity, increasing day by day. As stated in years of research and scientific study results to solve urban transportation problems; An effective, accessible, economical, reliable, healthy, safe and fast transportation system needs to be established. In addition, a comprehensive transportation planning should be carried out, especially in big cities, to ensure that the transportation system components are compatible and connected with each other. In addition to solving urban transportation problems, sustainability is also an important issue. For these reasons, in the studies we carried out throughout Diyarbakır province, analyzes were made in the SPSS 24.0 program with the data we received from public institutions and organizations, problems were identified and predictions were made for the future in order to establish a sustainable and developed public transportation system suitable for the general structure of the city. According to the findings obtained as a result of the study, solution suggestions were presented and evaluations were made about the policies that should be determined.