Hasanağa köyünde bulunan 7061 ada, 3 parselde bulunan yapının koruma projesi
The conservation project of a building on 7061 block, 3 parcel in Hasanaga village
- Tez No: 903854
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÖPRÜLÜ BAĞBANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tezin konusu, Bursa ili, Nilüfer ilçesi, Hasanağa köyü, 7061 ada, 3 parsel üzerindeki yapının korunması gerekli olan çalışmaları içermektedir. Çalışılan yapı, mimari ve yapısal özelliklerinin iyi korunduğu geleneksel Türk evi örneklerindendir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı ve kapsamı,ikinci bölümde, kullanılan araştırma yöntemi, incelenen yapının kısa tanımı ve Hasanağa köyü hakkında genel bilgiler anlatılmıştır. Yapının mevcut durumunun ayrıntılı olarak ele alınması, hasarlar ve malzeme analizinin yanı sıra yapısal ve mimari elemanların tanımı üçüncü bölümde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yapıda meydana gelen değişiklikler, benzer yapılarla karşılaştırma ve restitüsyon projesi olarak sunulan binanın özgün durumu anlatılarak, beşinci bölümde yapının korunması için öneriler sunulmuş ve koruma projesi hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda, analiz edilen yapının önemli kültürel değerlere sahip olması nedeniyle korunmasının topluma farklı açılardan fayda sağlayacağı ve benzer diğer geleneksel yapıların korunması için de örnek teşkil edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is building on 7061 block, 3 parcel in Hasanaga village, Nilufer district, city of Bursa. The building is one of the rare examples of traditional Turkish house where all of the structural and architectural elements are very well preserved. The thesis consists of five section. In the first section, the aim of the thesis and its brief description are given. The second section of the thesis describes the research method which was used, brief description of the analyzed building and general information about the Hasanaga village. Detailed explanation of the building and its current state, the damages and the material analysis, as well as the description of the structural and architectural elements, are all explained within the third section. The forth section describes the changes that occurred in the building, comparison to the similar buildings and the original state of the building which is presented as the restitution project. Within the forth section of the thesis, suggestion for the protection and conservation of the building are also given as restoration project. As a result of the study, it has been concluded that the conservation of the analyzed building would benefit the community in different aspects, since the building holds important cultural values. The conservation of the building on 7061 block, 3 parcel, will set an example for the preservation of the other tradition building similar to it.